Reklama

Na razie brak dobrych wieści dla chirurgii dziecięcej w ciechanowskim szpitalu. Jak obecnie udzielana jest pomoc?

W ostatni piątek (19 czerwca) spotkali się przedstawiciele Rady Społecznej Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie. Jednym z tematów była organizacja opieki pacjentów pododdziału chirurgii dziecięcej w czasie jego zawieszenia.

Jak wiecie z naszego portalu, szpital poszukuje lekarzy, którzy posiadają odpowiednie kwalifikacje i mogliby pracować w tym pododdziale. Rzeczniczka ciechanowskiego szpitala, Agnieszka Woźniak, powiedziała nam, że na razie nie wpłynęła żadna odpowiedź na to ogłoszenie. Nie jest to dobra informacja, bo bez odpowiedniego personelu, a zwłaszcza lekarzy, pododdział nie będzie w stanie funkcjonować.

Reklama

Podczas posiedzenia Rady Społecznej dyrektor szpitala Andrzej Kamasa wyjaśnił, jak obecnie odbywa się udzielanie pomocy pacjentom, którzy wcześniej trafiali do tego pododdziału. Dzieci są obecnie kierowane do poradni chirurgii dziecięcej, co odbywa się w godzinach jej pracy, czyli do godz.15.00. Takich skierowań ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, dotyczących dzieci, było w ciągu ostatniego miesiąca około 200. A gdy stan małych pacjentów tego wymaga, docelowo są oni przewożeni do szpitali w Warszawie, Olsztynie, Płocku. Chirurgia dziecięca ma dużo wąskich specjalizacji i dlatego wybierany jest oddział zgodny z powodem hospitalizacji.

Dyrektor Andrzej Kamasa przypomina, że zawieszony obecnie pododdział chirurgii dziecięcej pełnił jedynie podstawowe funkcje. Poważniejsze przypadki z udziałem dzieci zawsze były kierowane do szpitali o wyższym stopniu referencyjnym. Nasz rozmówca przypomina, że w Polsce tylko 50 szpitali niespecjalistycznych posiada oddziały chirurgii dziecięcej. Pozostałe ich nie posiadają, a mimo to szpitale te nie pozostawiają dzieci bez opieki.

Reklama

A co dzieje się po godzinach pracy poradni chirurgii dziecięcej w ciechanowskim szpitalu? Dzieci trafiają wówczas na SOR i tam zostaje im udzielona pomoc medyczna. O ile to bardzo poważny stan, różni specjaliści są zobowiązani do tego, żeby wykonywać zabiegi ratujące życie małych pacjentów. Po ustabilizowaniu są oni przewożeni do ośrodka, który posiada chirurgię dziecięcą. Każdy bardzo trudny przypadek wcześniej, jak i obecnie, jest przekazywany do dużych miast, bo tam istnieją nie tylko oddziały chirurgii dziecięcej, ale też oddziały intensywnej terapii dziecięcej (odpowiednik OIOM dla dorosłych).

Dyrektor Kamasa zapewnia, że mimo obaw ze strony społeczeństwa żadne dziecko nie zostanie bez opieki medycznej. Mimo to temat funkcjonowania pododdziału chirurgii dziecięcej wciąż budzi duże emocje. Z powodu jego zawieszenia na dyrekcję placówki wylał się hejt. Temat nabrał także politycznego znaczenia. 

Reklama

Przypomnijmy, że zgodnie z decyzją wojewody mazowieckiego czasowe zawieszenie działalności Pododdziału Chirurgii Dziecięcej w Specjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Ciechanowie ma obowiązywać maksymalnie do 31 października tego roku. 

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 24/06/2026 09:35
Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    DINGO - niezalogowany 2026-06-24 11:20:41

    DLA DZIECI WSZYSTKO ,BO TO JEST FUNDAMENT NARODU KTÓRY MUSI PRZETRWAĆ I BYĆ ZDROWY !!!!!!! Brzydko jest się "SPOŁECZNĄ RADĄ" Wspierać !!!!!! Gdzie są te "UŚMIECHNIĘTE BRYGADY" co do tego doprowadziły !!??? Namaszczanym i partyjnym "SZLABAN POSTAWIĆ" !!!!!!!!!! W każdej chwili budżet skorygować można i DZIECIOM NICZEGO NIE SKĄPIĆ , WSZYSTKIM , BEZ WYJĄTKU !!!!!!!!!! Od dawna tak jest że dla błędnie zwanej "służby zdrowia" przeszkodą jest PACJENT!!!!!!!!! Proszę publicznie przedstawić jakie warunki płacowe, socjalne potencjalnym kandydatom przedstawiacie i proponujecie !?????? Diabeł zawsze tkwi w szczegółach i w "ZSL" u !!!!!! Jak się Biednie robi to i wygórowane na MAX Kominy Płacowe obniża a nie jeszcze dokłada !!!! LEKARZ MA GODNIE ŻYĆ I ZARABIAĆ , WOLNYM OD WSZELKIOCH WPYWÓW PARTII BYĆ !!!!!!!!! CÓŻ TO SIĘ STAŁO NA MAZOWSZU ŻE KIERWIŃSKIEMU I STRÓZIKOWI KADR MEDYCZNYCH I NIE TYLKO W TECZAKCH ZABRAKŁO !???????????? NA PARYJNYCH STOŁKACH NIECH SAM BEZEBUB OGIEŃ ROAZPALA A NIE NAROZRABIAŁ I UDAJE ŻE ROGÓW I OGONA NIE MA !!!!!!!!!!! TRZYMAJCIE SIĘ DZIECIAKI I RODZICE !!!!!!!!!!! DUŻO ZDROWIA WAM ŻYCZĘ BO JESTEŚCIE NICZYM SKARB NARODOWY !!!!!!!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Klon - niezalogowany 2026-06-24 11:49:00

    Wystarczy przeczytać list otwarty i podmuchać rozmowy w radio z Dr.n.med. Zenonem Truszewskim. Tam wszystko jest jasno i przejrzyście wyjaśnione!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo Ciechanowinaczej.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości