Znany jest już plan kontroli zbiorników bezodpływowych oraz przydomowych oczyszczalni ścieków na terenie gminy Ojrzeń. Będzie miał on kompleksowy charakter i do końca roku obejmie wszystkie miejscowości.
Jak już informowaliśmy, samorządy gminne są zobowiązane do przeprowadzenia tego typu kontroli. Właściciele nieruchomości zobowiązani są do okazania: aktualnej umowy zawartej z przedsiębiorcą posiadającym odpowiednie zezwolenie na wywóz nieczystości ciekłych oraz dokumentów potwierdzających regularne opróżnianie zbiorników lub osadników (rachunki, faktury). Dokumenty można dostarczyć osobiście do Urzędu Gminy Ojrzeń lub przesłać drogą pocztową bądź elektroniczną.
Urzędnicy na początek chcą, żeby wszystko odbyło się zdalnie. Wystarczy przesłać wymagane dokumenty do urzędu i na tym kontrola może się zakończyć. Nie dotyczy to sytuacji, gdy ktoś nie posiada w ogóle takiego zbiornika lub posiada, ale nie opróżnia go regularnie i nie jest w stanie z tego powodu przedstawić wymaganych dokumentów.
- Brak wymaganej dokumentacji lub niewywiązywanie się z obowiązków ustawowych może skutkować przeprowadzeniem kontroli terenowej oraz nałożeniem kary grzywny do 5 tys. zł – informuje urząd gminy.
Urząd Gminy poinformował, w jakim terminie będą odbywać się czynności kontrolne i ile prywatnych nieruchomości one obejmą: Ojrzeń (100 posesji) 11.05 – 31.05 br.; Baraniec, Brodzięcin, Bronisławie (30 posesji) 1.06 – 30.06; Dąbrowa, Gostomin, Grabówiec, Halinin (60 posesji) 1.07 – 31.07; Kałki, Kicin, Młock, Kopacze (30 posesji) 1.08 – 31.08; Kownaty Borowe, Kraszewo, Luberadz, Luberadzyk (100 posesji) 1.09 – 30.09; Łebki Wielkie, Młock, Nowa Wieś, Radziwie (80 posesji) 1.10 – 31.10; Obrąb, Przyrowa, Rzeszotko, Trzpioły, Lipówiec, Skarżynek, Wojtkowa Wieś (70 posesji) 1.11 – 30.11; Wola Wodzyńska, Osada Wola, Zielona, Żochy (50 posesji) 1.12 – 31.12.
Urząd Gminy informuje, że upoważnieni pracownicy sprawdzą stwierdzenie posiadania przez właścicieli nieruchomości umowy zawartej z przedsiębiorcą świadczącym usługi opróżniania zbiorników bezodpływowych lub osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków i transportu nieczystości ciekłych na terenie Gminy Ojrzeń; udokumentowanie wykonania obowiązku pozbywania się zebranych na terenie nieruchomości nieczystości ciekłych oraz jego częstotliwości poprzez okazanie rachunków, faktur VAT, paragonów za usługi wywozu nieczystości ciekłych wystawionych każdorazowo po wykonaniu usługi przez przedsiębiorcę posiadającego zezwolenie wydane przez Wójta Gminy Ojrzeń na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych lub osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków i transportu nieczystości ciekłych na terenie Gminy Ojrzeń.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Ten komentarz jest ukryty - kliknij żeby przeczytać.
Kontrola papierów to nie wszystko,bo dane są w gminie i u szambonurków.Trxeba sprawdzić szczelność zbiorników,bo często w naszych stronach dochodzi do dkażenia ujęć wody bakteriami z grupy coli.Od niedawna jest system efaktur,co powinno ulatwić pracę.Jak już kontrolerzy będą na posesjach,to warto sprawdzić,bo slyszałem o " chłopkach - toztropkach" odprowadzających nieczystości i śmieci do swoich,nieużywanych już studni! I to byłby problem środowiskowy.
A niektórzy do gnojowników potem na pole a śmieci lub stare meble podrzucają innym
Proponuję jeszcze skontrolować jeszcze zrzucenie ścieków do oczyszczalni.... Pewna niebieska scania notoryczne,,ładuje,, sie w okolicach Załusk i dowozi do gminnej oczyszczalni.....A to chyba nie ładnie .....
Ten komentarz jest ukryty - kliknij żeby przeczytać.
Kontrola papierów to nie wszystko,bo dane są w gminie i u szambonurków.Trxeba sprawdzić szczelność zbiorników,bo często w naszych stronach dochodzi do dkażenia ujęć wody bakteriami z grupy coli.Od niedawna jest system efaktur,co powinno ulatwić pracę.Jak już kontrolerzy będą na posesjach,to warto sprawdzić,bo slyszałem o " chłopkach - toztropkach" odprowadzających nieczystości i śmieci do swoich,nieużywanych już studni! I to byłby problem środowiskowy.
A niektórzy do gnojowników potem na pole a śmieci lub stare meble podrzucają innym