Zespół powstał w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Gołotczyźnie. Nazywa się „Bratniacy”. Jego debiut jest planowany na uroczystości 115-lecia szkoły - zjazdu absolwentów, który odbędzie się 5 lipca.
Na razie zespół jest 8-osobowy, ale trwa do niego nabór. Tancerze uczą się pod kierunkiem Andrzeja Żukowskiego, wychowawcy internatu, instruktora tańca. „Bratniacy” posiadają stroje z regionu mazowieckiego. Szkoła kupiła je we własnym zakresie. Będzie ona także zabiegać o zewnętrzne fundusze na prowadzenie zespołu.
- Bardzo zależało mi, żeby zespół rozpoczął działalność. Pan Andrzej zaczął od nas pracę we wrześniu ubiegłego roku i od razu się za to zabrał. Szkoła żyje nie tylko nauką, ale też pięknem sztuki, którą uprawiają sami uczniowie – komentuje dyrektor szkoły, Marek Rutkowski.
Dodaje, że w szkole w Gołotczyźnie funkcjonuje także zespół muzyczno-wokalny o takiej samej nazwie, który działa już od 3 lat.
Aktualnie tańczą w zespole: Maja Delura, Maria Jarosz, Maciej Mędyk, Jan Bednarski, Wiktoria Bińczycka, Dobrosława Wargocka, Konrad Stankowski i Hubert Trętowski.
- Na razie mamy w repertuarze poloneza i krakowiaka. Prawda jest taka, że to bardzo ładne narodowe tańce, ale jednocześnie jedne z łatwiejszych. Za moment przejdziemy do tych trudniejszych, np. kujawiaka czy oberka – komentuje Andrzej Żukowski, opiekun zespołu. Zastrzega, że na zdjęciach nie są członkowie zespołu, lecz uczniowie, którzy zaprezentowali akurat stroje ludowe.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Super artykuł. Jedyny błąd jaki zauważyłem to nazwisko. Piszę się Mendyk a nie Mędyk Pozdrawiam
Super artykuł. Jedyny błąd jaki zauważyłem to nazwisko. Piszę się Mendyk a nie Mędyk Pozdrawiam