Reklama

"Ognista burza" w Ciechanowie i okolicy [zdjęcia]

22/06/2026 13:02

Żołnierze stacjonującej w Ciechanowie 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej zakończyli udział w ćwiczeniu „Ognista Burza-26". To dlatego w ostatnich dniach m.in. w powiecie ciechanowskim mieszkańcy mogli zauważyć więcej żołnierzy i sprzętu wojskowego.

Blisko tysiąc żołnierzy 5. Mazowieckiej BOT zakończyło udział w ćwiczeniu pk. „Ognista Burza-26", realizowanym w ramach federacji ćwiczeń „Bursztynowy Obrońca-26". W ciągu kilku ostatnich dni terytorialsi prowadzili działania w Stałych Rejonach Odpowiedzialności 5 MBOT, szkoląc się w zróżnicowanym terenie - od kompleksów leśnych, po obszary zurbanizowane. Zadania realizowano również na strzelnicach, pasach ćwiczeń taktycznych oraz poligonach, gdzie doskonalono umiejętności indywidualne i zgrywano pododdziały do działania w różnych warunkach operacyjnych.

Reklama

Jednym z głównych obszarów szkolenia było wzmacnianie ochrony i obrony infrastruktury ważnej dla bezpieczeństwa państwa. Żołnierze zabezpieczali funkcjonowanie elektrowni wodnej, węzłów kolejowych, transportowych i komunikacyjnych oraz mostów. Ćwiczono również procedury ochrony głównego ujęcia wody oraz Krajowego Składowiska Odpadów Promieniotwórczych.

W trakcie ćwiczenia pododdziały prowadziły działania rozpoznawcze ukierunkowane na wykrywanie, lokalizowanie i izolowanie grup dywersyjno-rozpoznawczych przeciwnika. Sytuację monitorowano zarówno z ziemi, wykorzystując patrole piesze, kołowe i posterunki obserwacyjne, jak również z powietrza przy użyciu bezzałogowych systemów powietrznych, w tym FlyEye oraz mini BSP.

Reklama

Istotnym elementem przedsięwzięcia było także doskonalenie współpracy z układem pozamilitarnym (UPM), służbami mundurowymi oraz administracją publiczną. W ramach epizodów szkoleniowych żołnierze reagowali na pozorowane sytuacje kryzysowe, obejmujące między innymi zabezpieczenie szpitala pozbawionego zasilania oraz głównych ujęć wody, działania po wypadku komunikacyjnym czy ewakuację szkoły po zlokalizowaniu ładunku niebezpiecznego

Ważnym obszarem szkolenia były zadania inżynieryjno-saperskie, obejmujące budowę zapór inżynieryjnych, rozbudowę fortyfikacyjną terenu, wykonanie rowu przeciwczołgowego oraz prowadzenie prac minerskich z wykorzystaniem sieci ogniowych i elektrycznych.

Reklama

Żołnierze doskonalili także umiejętności ogniowe podczas strzelań z wykorzystaniem karabinków GROT, karabinów maszynowych UKM, karabinów wyborowych oraz granatników przeciwpancernych RPG. Szkolenie pozwoliło zweryfikować poziom wyszkolenia indywidualnego żołnierzy, a także zgranie sekcji i pododdziałów oraz skuteczność realizacji zadań bojowych.

„Ognista Burza-26" była kompleksowym sprawdzianem gotowości żołnierzy 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej do realizacji zadań zarówno w ramach militarnego systemu obrony państwa, jak i wsparcia administracji publicznej podczas sytuacji kryzysowych.

Reklama

 

autor: st. kpr. Renata Jaskulska

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Źródło: 5 MBOT
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo Ciechanowinaczej.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama