Reklama

Odchodzi świetny specjalista z ciechanowskiego szpitala, powstała petycja. Był za drogi?

Zanosi się na zmianę na stanowisku koordynatora Oddziału Ortopedii Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie. Ma do niej dojść pod koniec lutego. W tej sprawie pojawiła się publiczna petycja.

Została ona skierowana do marszałka Adama Struzika, któremu podlegają szpitale wojewódzkie, w tym ten w Ciechanowie. Petycja ma być wyrazem sprzeciwu wobec „decyzji o zwolnieniu ze stanowiska Tomasza Pobożego”. Opublikowała ją jego żona. Jolanta Poboża. Od 11 stycznia podpisało się pod nią prawie 700 osób.

- Zwracamy się z wyrazami głębokiego zaniepokojenia i sprzeciwu wobec decyzji o zwolnieniu Pana Doktora Tomasza Pobożego, pełniącego funkcję Koordynatora Oddziału Ortopedii Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie. Jest to decyzja, która – w przekonaniu wielu pacjentów i współpracowników – stanowi ogromną stratę dla szpitala, jego renomy i jakości świadczonych usług medycznych – czytamy we wstępie petycji.

Reklama

Dowiadujemy się z niej, że doktor Tomasz Poboży jest niekwestionowanym autorytetem w dziedzinie ortopedii. Jego wiedza i doświadczenie zyskały uznanie zarówno wśród pacjentów, jak i środowiska medycznego. Może się poszczycić imponującym doświadczeniem zawodowym, obejmującym 26 lat praktyki lekarskiej, podczas której przeprowadził tysiące zabiegów ortopedycznych, w tym wiele skomplikowanych i pionierskich operacji ratujących zdrowie i życie pacjentów.

- Z perspektywy personelu oraz pacjentów zwolnienie Pana Doktora jest decyzją niezrozumiałą i głęboko rozczarowującą. Zwracamy się zatem z prośbą o ponowne rozważenie tej decyzji. Utrata takiego specjalisty będzie miała negatywne konsekwencje nie tylko dla pacjentów, ale także dla renomy Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie, który do tej pory był postrzegany jako ośrodek o wysokim poziomie leczenia w dziedzinie ortopedii – napisano w podsumowaniu petycji opublikowanej przez Jolantę Pobożą, podpisaną przez „współpracowników, personel szpitala, pacjentów i członków rodzin pacjentów” (nazwisk nie podano).

Reklama

Jej autorzy przekonują, że przez lata swojej pracy doktor Tomasz Poboży przyczynił się do znaczącego podniesienia standardów opieki zdrowotnej w Specjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Ciechanowie. Zyskał reputację eksperta. 

Dyrektor ciechanowskiego szpitala, Andrzej Kamasa, w rozmowie z naszym portalem nie kwestionuje kompetencji tego lekarza. Opowiada, że bardzo dobrze ocenia 8 lat dotychczasowej pracy Tomasza Pobożego na stanowisku koordynatora oddziału ortopedii. Przyznaje, że rzeczywiście została rozwiązana z nim umowa, ale wyłącznie ze względów finansowych, a po części także formalnych.

Reklama

- Moją intencją było kontynuowanie blisko 8-letniej współpracy z doktorem Pobożym. Próbowaliśmy ustalić nowe warunki finansowe, łączącej nas umowy. Dlatego ogłosiłem konkurs dotyczący realizacji świadczeń medycznych w zakresie ortopedii, włącznie z koordynowaniem tym oddziałem. Do konkursu przystąpiło dwóch ortopedów, którzy obecnie nie są zatrudnieni w ciechanowskim szpitalu. Ze złożonych ofert, po sprawdzeniu że odpowiadają one stawianym wymogom pod względem jakości, liczby i zakresu realizowanych świadczeń, została wybrana ta najbardziej korzystna finansowa – wyjaśnia dyrektor.

Dodaje, że w porównaniu do tego, co otrzymywał do tej pory doktor Poboży, wybrana oferta była finansowo znacznie korzystniejsza. On sam oferty nie złożył w ogóle, a tylko w ten sposób mogło się to odbyć. - Dla nas ważne jest, żeby zawierane przez szpital umowy cywilno-prawne z lekarzami, gwarantowały jak najwyższą możliwą efektywność ekonomiczną. Najważniejsza jest jakość medyczna, ale równie ważny aspekt ma charakter ekonomiczny – podkreśla dyrektor Kamasa.

Reklama

Zapewnia, że efektem nie przystąpienia doktora do konkursu ofert i wyłonienia nowej osoby, która ma go zastąpić na tym stanowisku, było wypowiedzenie dotychczasowemu koordynatorowi oddziału umowy cywilno-prawnej. Doktor Poboży ma tę funkcję sprawować do końca lutego. Nazwisko nowego koordynatora ciechanowskiej ortopedii szpital planuje ujawnić w drugiej połowie lutego.

- Chcemy to zrobić dopiero wtedy, ze względu na atmosferę medialnego nacisku, która została wykreowana – zapowiada dyrektor ciechanowskiego szpitala.

Reklama

Zapytaliśmy o kwalifikacje nowego koordynatora ciechanowskiej ortopedii. - To specjalista z wieloletnim stażem ortopedycznym, który gwarantuje nam realizację tych samych świadczeń. Warto przypomnieć, że w naszym oddziale oprócz doktora Pobożego zatrudniamy także kilku innych specjalistów z tej dziedziny – zapewnia Andrzej Kamasa.

Doktor Tomasz Poboży jest zaskoczony informacją przekazaną nam przez dyrektora. Choć on również dobrze ocenia dotychczasową współpracę z dyrekcją szpitala, to ostatni jej ruch jest dla niego niezrozumiały.

Reklama

- Moja obecna umowa zawarta została na okres od 01.09.2024 do 31.08.2025, czemu więc w okresie obowiązywania umowy miałbym przystępować do konkursu? Współpracujący ze mną w oddziale koledzy również mają podobne umowy, obowiązujące w podobnych okresach, a wypowiedzenia umowy nie otrzymali po rozstrzygnięciu konkursu, chociaż do niego nie przystępowali. Chcę tu podkreślić, że umowę wypowiedziano mi w całości, a nie tylko w zakresie koordynowania oddziałem. Z tego co wiem do konkursu przystąpiło 4 lekarzy, a nie dwóch. Wątpliwe jest, aby "wybrana oferta" mogła być korzystniejsza finansowo. Z tego co słyszałem, zamiast jednego lekarza, zatrudnionych będzie dwóch – komentuje lekarz.

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 03/02/2025 08:00
Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Antoni - niezalogowany 2025-01-23 12:49:59

    W samym Ciechanowie jest kilka osób, które narzekają na wiedzę i umiejętności tego specjalisty. Zresztą to dyrektor podejmuje decyzje kadrowe bez względu na to czy to się podoba, czy nie. Potem można swoich praw dochodzić w sądzie , a nie przedwcześnie płakać nad swoim losem. Nie on pierwszy i nie ostatni.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • oszuści z bandy 13XII - niezalogowany 2025-01-23 14:46:55

    "Jak obejmiemy władzę wszystkie problemy w służbie zdrowia znikną jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki" powiedziała ministra zdrowia Leszczyna z PO. Problemów jest dużo wiecej znikają natomiast profesjonalni dobrzy lekarze.

    • Zgłoś wpis
  • Doktory z - niezalogowany 2025-01-23 17:09:24


    Ten komentarz jest ukryty - kliknij żeby przeczytać.

    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo Ciechanowinaczej.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości