Park Kultury Młyn w Ciechanowie jest już niemal gotowy. Zakończyły się prace budowlane związane z rewitalizacją i rozbudową zabytkowego obiektu przy ul. Nadrzecznej. Teraz Młyn będzie wyposażany. Miasto zapowiada, że pierwsze atrakcje dla mieszkańców pojawią się już w wakacje, a z pełną ofertą placówka wystartuje jesienią. Koszt całej inwestycji sięga blisko 25 milionów złotych.
Jak zaznacza ciechanowski ratusz, przemiana dawnego, zniszczonego magazynu zbożowego z początku XX wieku w wielofunkcyjne centrum kulturalno-społeczne to jeden z najważniejszych projektów rewitalizacyjnych miasta. Młyn przy ul. Nadrzecznej, który przez lata popadał w ruinę, odzyskał dawny blask i stanie się nowym kulturalnym sercem Ciechanowa.
– Park Kultury Młyn łączy zabytkową tkankę miasta z nowoczesnymi trendami architektonicznymi oraz technologicznymi. Zamiast niszczejącej ruiny, zyskaliśmy unikalną w skali regionu przestrzeń, która stanie się kolejną szansą rozwojową dla mieszkańców. W Ciechanowie od lat brakowało miejsca, gdzie przez cały rok możliwa byłaby organizacja wydarzeń o dużej randze na kilkaset osób, konferencji czy szkoleń wpierających rozwój firm – podkreśla prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński.
Rewitalizacja i rozbudowa Młyna kosztowała 24,8 mln zł, z czego 20,5 mln zł pokryły środki zewnętrzne - środki unijne (13,5 mln zł na budowę i 3 mln zł na wyposażenie multimedialne) oraz z budżetu Mazowsza (4 mln zł). Prace budowlane zrealizowała firma P.H.U PREMIUM Marcin Pijanowski z Ojrzenia.
Realizacja inwestycji trwała od końca 2022 roku do maja 2026 roku. Prace budowlane prowadzone były pod nadzorem konserwatora tak, by zachować cenne walory historyczne młyna. Odnowiono jego ceglaną elewację. Wewnątrz zachowano niepowtarzalną drewnianą konstrukcję, która dziś jest nie tylko elementem nośnym, ale też ozdobą sal. Wyremontowano oryginalne okucia okienne, dodatkowo od strony wewnętrznej zamontowane zostały nowe okna. Remont w całości przeszedł dach.
Zabytkowy budynek połączono stalowym, przeszklonym łącznikiem z nowo wybudowaną częścią. Historyczna część młyna dziś mieści dwie duże, wielofunkcyjne sale (na parterze i na piętrze). Będą służyły jako miejsca spotkań kulturalnych, edukacyjnych, organizacji warsztatów i prezentacji wystaw. W nowo dobudowanej części Parku Kultury Młyn powstały m.in. sala wielofunkcyjna oraz bar letni.
Salę do organizacji imprez kulturalnych, występów, koncertów i spotkań wygłuszono, a także już częściowo wyposażono w profesjonalny sprzęt techniczny. Miejsce, gdzie będą mogły odbywać się szkolenia zyska dodatkowe atuty, m.in. automatycznego tłumacza. Umożliwi to organizację spotkań, konferencji czy szkoleń dla grup wielojęzycznych.
Kolejną atrakcją nowej części młyna jest bar letni. Znajduje się na dachu z widokiem na Zamek Książąt Mazowieckich. - Po wyłonieniu podmiotu, który poprowadzi tam działalność gastronomiczną, goście będą mogli korzystać z tego miejsca już latem - zapowiada ratusz.
Park Kultury Młyn to też część rekreacyjna. Miasto zmieniło wcześniej zaniedbany teren w przestrzeń oferującą atrakcje dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Zagospodarowano teren od budynku aż do rzeki Łydyni. - Spacerem z młyna mijamy drewniany plac zabaw dla dzieci i docieramy aż do rzeki Łydyni. Tam znajduje się strefa widokowa, z której podziwiać można Zamek Książąt Mazowieckich i starodrzew - informuje Paulina Rybczyńska, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Ciechanów i dodaje, że cały kompleks Młyna zasila zielona energia z paneli fotowoltaicznych. Zostały rozmieszczone nad strefą parkingów tak, by maksymalnie wykorzystać obszar inwestycji i jednocześnie nie ingerować w historyczny obiekt. Miejsca do parkowania aut wykonano z materiałów przepuszczających wodę do gruntu, by nie tworzyć tzw. wyspy ciepła.
Przypomnijmy, że wcześniej w całości przebudowano ulicę Nadrzeczną, przy której znajduje się Park Kultury Młyn.
Budynek młyna, wzniesiony na przełomie XIX i XX w., stanowi jeden z najważniejszych zabytków techniki w regionie. Został wpisany do Gminnej Ewidencji Zabytków Miasta Ciechanów. Oficjalne datowanie zabytku wskazuje na rok 1918, ale historyczne wzmianki sugerują, że fundamenty pod ten obiekt mogły zostać położone już około 1890 r. Nazwisko projektanta pozostaje nieznane.
Po 1939 r. młyn przeszedł pod zarząd niemiecki. Pod koniec lat 40. XX wieku został opuszczony. Na przełomie lat 80. i 90. XX w. na krótko wznowiono jego działalność. Ostatecznie w latach 90. XX . obiekt zamknięto. Mimo planów przekształcenia go w kaszarnię lub magazyny, budynek nigdy nie doczekał się nowej funkcji. Stopniowo popadał w ruinę.
Obecnie w foyer budynku znajdują się tablice, na których szczegółowo opisano historię i aspekt użytkowy zabytkowego młyna. Goście obiektu mogą znaleźć tam wiele ciekawostek na temat tej perełki architektury i techniki Ciechanowa.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Jednag mażenia siem spełniajo! A kiety jakieś atrakcyje na deptaczku,ktury opustoszau? Nima tam prawie sklepikuf. Kedy mniasto przejmnje te nieuhronności i cuś z tym zrobi bo paczeć siem nie da. Zrobiliśta deptag za myliony,a tera tam nic ni ma.
Poznaj ułomnego po komentarzu jego
Fajnie młyn odresteurowany tylko ta szklarnia tak jakoś sie gryzie podobnie jak ta szklarnia na zamku. Konserwator to chyba z rodziny ogrodników.
Z całą pewnością konserwator zabytków wraz z pracownikami jego biura do pięt Ci nie dorasta z wiedzą na temat rewitalizacji tychże. Marnujesz się na tym forum XD
Tak pracowitego, odważnego w działaniu i merytorycznego prezydenta Ciechanów nie miał! Widać, że Kosiński ma swoją wizję miasta którą skrupulatnie (mimo malkontentów, zazdrośnikow i małych ludzi) realizuje.
zgadzam się Pan Kosiński bardzo uatrakcyjnił Ciechanów ????
Nie trzeba być profesorem, żeby ocenić, że szklarnia nijak się ma do zabytkowego młyna. Nie kwestionuję wiedzy i pracowitości . Zgłaszam swoje spostrzeżenia do słabości zabudowy szklarniowej w naszym klimacie
Wszystko pięknie,żeby tylko nie zgłosił się własciciel gruntu.A ja chciałbym wiedzieć ile osób będzie tam zatrudnionych i jaki jest przewidywany roczny koszt utrzymania obiektu? Może trzeba obić tam jakąś cykliczną imprezę muzyczną,aby Młyn żył.
Zaraz wymyślem jakie potatki potnieźdź aby teto działauo
kolejna ruina wyremontowana,czekamy na następne remonty
Ja z psl na rencie dostanę pracę?
mamy już park kultury to teraz czekamy aż tęczowy krzysiu zrobi park rozumu
Racja. Przydałby się park rozumu. Szczególnie dla Ciebie i tobie podobnych wiecznie niezadowolonych stętkaczy.
Ale w planach czy wizualizacji ta elewacja chyba miala wygladac nieco inaczej? Nie mialy byc drewniane?
Mamy też już park nauki, teraz doszedł park kultury, ciekawe jaki park będzie kolejny :) wszystko fajnie ale będziemy to wszystko utrzymywać za nasze pieniądze z podatków. Kto rozumny to wie że te wszystkie parki nie są to dochodowe inwestycje, trzeba do tego dokładać, do kultury zawsze się dokładało bo sama nie zarobi na siebie. Nowych zakładów pracy jak nie było tak nie ma, kolejne parki, zielone targi miasta nie zbawią.
Nowych zakładów nie ma ale za to w tych starych nie ma komu robić..
Następna sierota po komunie, której się marzą fabryki budowane przez władzę dla ludu pracującego miast i wsi
Przydałby się jakiś festiwal filmowy, teatralny z prawdziwego zdarzenia, biennale czy wernisaże dla wysublimowanej publiczności no i zamiast kawiarni letniej miejsce gdzie można zjeść na spokojnie na ciepło niespieszne śniadanie z espresso i gazetą jak to robią cywilizowani ludzie na swiecie bo obecnie tylko Torus zostaje i to od 10 ;-(
i jeszcze jak kiedyś promenada nad rzeką gdzie miejscowe elity - mecenasi, doktorzy i urzędniki z magistratu spacerując w niedzielę z rodzinami łaskawie kiwali by głową gawiedzi zaszczycając łaskawym wzrokiem i dając się podziwiać.
Z historii Ciechanowa nie kojarzę, by była w mieście jakakolwiek nadrzeczna promenada - może rozwiniesz temat, gdzie kiedyś taka była?
To już z tego młyna mąki nie będzie?
Czekamy na nową odsłonę cukrowni
A miasto jest jej właścicielem?
Jednag mażenia siem spełniajo! A kiety jakieś atrakcyje na deptaczku,ktury opustoszau? Nima tam prawie sklepikuf. Kedy mniasto przejmnje te nieuhronności i cuś z tym zrobi bo paczeć siem nie da. Zrobiliśta deptag za myliony,a tera tam nic ni ma.
Poznaj ułomnego po komentarzu jego
Fajnie młyn odresteurowany tylko ta szklarnia tak jakoś sie gryzie podobnie jak ta szklarnia na zamku. Konserwator to chyba z rodziny ogrodników.