Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Ciechanowie uzyskała już pozwolenie na budowę nowego obiektu, który ma stanąć na należącym do niej terenie przy ul. Płockiej.
Komendant Tomasz Gajewski wyjawia w rozmowie z naszym portalem, że nowy obiekt jest straży potrzebny, bo przybyło jej różnego rodzaju sprzętu, służącego do ochrony ludności. Efekt jest taki, że nie wystarcza już miejsca do garażowania. Nowy obiekt będzie miał około 530 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej, z czego 120 m kw będzie przeznaczone na cele biurowe i socjalne, a pozostała część na cele garażowe.
Zaprojektowany obiekt ma stanąć w miejscu dawnego pawilonu CPN, który zostanie wyburzony. Będzie miał dwie kondygnacje w części administracyjno-socjalnej i jedną, ale za to wyższą w części w garażowej. Jest już projekt budowlany oraz pozwolenie na budowę. Tradycyjnie największym problemem jest pozyskanie funduszy na tę inwestycję, która według wstępnego kosztorysu może kosztować co najmniej 1,6 mln zł.
Komenda nie posiada w swoim budżecie funduszy na to zadanie. Z pomocą przyszły jej władze samorządu powiatowego. Starosta Jan Andrzej Kaluszkiewicz wraz z pozostałymi członkami Zarządu Powiatu zgodził się, żeby Starostwo złożyło wniosek o dofinansowanie tego zadania z programu na ochronę ludności cywilnej. Formalnie komenda sama nie mogła złożyć takiego wniosku. Dofinansowanie (do 80 procent wydatków) ma pochodzić z rządowego programu, ale wniosek musi przejść długą drogę. Najpierw wymaga on akceptacji ze strony wojewody, a potem pozytywnych opinii ze strony dwóch resortów: MSWiA i MON. Wkład własny Starostwa ma wynosić około 300 tys. zł.
- Szukaliśmy możliwości sfinansowania tej inwestycji i gdyby nie wyraźna pomoc starosty i zgoda na zaproponowane przez nas rozwiązanie, nie byłoby to możliwe. A tak wniosek został już złożony – podkreśla komendant Tomasz Gajewski.
Dodaje, że rządowy program jest jednoroczny, a to oznacza, że w przypadku przyznania dofinansowania, obiekt powinien zostać zbudowany najpóźniej do końca bieżącego roku. Podkreśla on, że inwestycja jest bardzo potrzebna, bo przybywa sprzętu służącemu ochronie ludności i w obecnym garażu zwyczajnie jest już za ciasno.
AKTUALIZACJA: 8 maja godz. 12.00
Wbrew obawom, wniosek został oceniony szybko. Do komendy powiatowej PSP dotarła właśnie informacja, że niestety wniosek nie przeszedł pozytywnie oceny merytorycznej. Powodem jest to, że obiekt ma posiadać część administracyjno-socjalna, a rządowy program ogranicza się tylko do obiektów o charakterze magazynowym. - Nie poddajemy się. Będziemy szukać nowego źródła finansowania - zapowiada komendant Gajewski.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
To będzie chyba z SAFE?
niech postawią namiot będzie taniej
Ten komentarz jest ukryty - kliknij żeby przeczytać.
To będzie chyba z SAFE?
niech postawią namiot będzie taniej
Ten komentarz jest ukryty - kliknij żeby przeczytać.