:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  11°C umiarkowane opady deszczu

Powraca temat zmiany nazwy ul. Gwardii Ludowej. Jest nowa propozycja

Samorząd, Powraca temat zmiany nazwy Gwardii Ludowej propozycja - zdjęcie, fotografia

Płk. Stanisława Borodzicza zamiast Gwardii Ludowej. Po kilkumiesięcznej przerwie w Radzie Miasta Ciechanów odżywa temat zmiany nazwy ulicy w ramach tzw. ustawy dekomunizacyjnej.

Z wnioskiem do przewodniczącej Rady Miasta o zmianę nazwy ul. Gwardii Ludowej na "płk. Stanisława Borodzicza" wystąpił w ubiegłym tygodniu radny Stanisław Talarek. Jak uzasadnia Stanisław Borodzicz (ur. 19 listopada 1917 r. w Widzewie, zm. 7 lutego 2007 r. w Warszawie), pułkownik Wojska Polskiego i Narodowych Sił Zbrojnych, był silnie związany z ziemią ciechanowską. Stanisław Borodzicz m.in. był wieloletnim prezesem Towarzystwa Miłośników Ziemi Ciechanowskiej, laureatem nagrody im. Franciszka Rajkowskiego, a także Prezesem Okręgu Stołecznego Związku Narodowych Sił Zbrojnych oraz Oddziału Warszawskiego Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego. Był człowiekiem nieugiętym w dążeniu do prawdy, wiernym Ojczyźnie i swoim ideałom, który w pełni zasługuje na upamiętnienie - uzasadnia swój wniosek radny. Projekt uchwały w tej sprawie ma zostać poddany pod głosowanie podczas kwietniowych obrad.

Dodajmy, że pod koniec lutego z propozycją do przewodniczącej Rady Miasta, by uwzględnić płk. Stanisława Borodzicza jako patrona jednej z ciechanowskich ulic, zwrócił się Artur Czapliński z Płońska.

Pierwsza próba zmiany nazwy ulicy Gwardii Ludowej została podjęta we wrześniu ubiegłego roku przez pięcioro radnych Prawa i Sprawiedliwości. Przygotowali oni wówczas projekt uchwały, na mocy której ulica miała otrzymać nazwę 203 Ochotniczego Pułku Ułanów. Propozycja ta wywołała jednak oburzenie wśród mieszkańców, którzy skierowali do radnych petycję, pod którą podpisało się blisko 200 osób, domagając się przeprowadzenia w tej sprawie konsultacji. W odpowiedzi m.in. na te postulaty w listopadzie radni powołali Komisję Doraźną do opracowania wewnętrznego regulaminu nadawania nazw ulicom, rondom, skwerom w Ciechanowie. Efekty pracy komisji nie zostały póki co zaprezentowane.

Zgodnie z ustawą dekomunizacyjną nazwy symbolizujące komunizm lub inny ustrój totalitarny muszą zostać zmienione do września tego roku. W Ciechanowie dekomunizacja ma objąć ul. Gwardii Ludowej i osiedle Świerczewskiego. Co istotne dla mieszkańców ewentualna zmiana nazwy ulicy, dokonana na podstawie ustawy dekomunizacyjnej, nie będzie miała wpływu na ważność dokumentów zawierających nazwę dotychczasową. Oznacza to, że dowód osobisty czy prawo jazdy, zawierające dawną nazwę, będą ważne aż do upływu terminu ich ważności.

Powraca temat zmiany nazwy ul. Gwardii Ludowej. Jest nowa propozycja komentarze opinie

 • Małgorzata Połuboczek 2017-04-19 15:10:01

  Ludzie,Widzew-Warszawa,to chyba nie ziemie Ciechanowskie,na co nam jakaś przybłęda.Może tak kogoś z Ciechanowa,nie wiem,może założyciela Ciechanowa,albo coś takiego.Wolałbym już Napoleona.

 • Leon - niezalogowany 2017-04-19 18:13:39

  Pisowcy to chorzy ludzie, niech was piekło pochłonie

 • gość 2017-04-19 20:20:53

  Na ulicę porucznika Kazubka niech przemianują :P http://www.tvp.pl/seriale/archiwalne/alternatywy-4-w-hd/bez-cenzury/odc-3/16139465

 • gość 2017-04-19 23:13:37

  Proponuje nową, niekontrowersyjną nazwę ulicy: "Gwardii". Mała zmiana poprzez usunięcie członu Ludowej, a już nie kojarzy się z komunizmem. Proste rozwiązania są często najlepsze !

 • gość 2017-04-19 23:19:06

  Jestem pewien, że propozycja zmiany nazwy ulicy na "Gwardii" wśród mieszkańców zyskałaby największe poparcie.

 • Leman - niezalogowany 2017-04-20 08:34:16

  Niech się radni pis-u ,leczą na głowę i zajmą się zmianami ulic w Toruniu gdzie mieszka ich guru ojciec dyrektor.

 • Gość - niezalogowany 2017-04-20 18:09:24

  Radny T to niech na swoim podwórku narysuj plan miasta i niech tam bawi się w zmianę ulic bo do tego się tylko nadaję ten narodowiec w krótkich spodenkach. Nie będzie się panoszył na moim Osiedlu i sprowadzał spadochroniarzy. Najlepiej jest zostawić samo Gwardii. Tak robią w wielu miastach.

 • Gość - niezalogowany 2017-04-20 18:24:39

  Radny T to niech na swoim podwórku narysuj plan miasta i niech tam bawi się w zmianę ulic bo do tego się tylko nadaję ten narodowiec w krótkich spodenkach. Nie będzie się panoszył na moim Osiedlu i sprowadzał spadochroniarzy. Najlepiej jest zostawić samo Gwardii. Tak robią w wielu miastach.

 • Gość - niezalogowany 2017-04-22 00:02:05

  Moze ulica Talarka? Ewentualnie ulica 'wyborcow PiS'

Dodajesz jako: Zaloguj się