:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
PILNE

Zwierzenia Terytorialsa

Wojsko, Zwierzenia Terytorialsa - zdjęcie, fotografia
Portal ciechanowinaczej.pl 25/07/2018 13:44
Kamil Żerdziewski

Jeden z żołnierzy 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej podzielił się swoimi spostrzeżeniami, wątpliwościami oraz zderzeniem z rzeczywistością, która zdecydowanie odbiega od jego wcześniejszych wyobrażeń. Poniżej jego przemyślenia.

Zanim opowiem Wam o jednej z najlepszych przygód w moim życiu, musimy ustalić jedną kwestie. Czy wierzycie w bajki i stereotypy, czy bardziej skłaniacie się do obiektywnej relacji?

Możemy na starcie uznać, że Wojska Obrony Terytorialnej to „armia Macierewicza” powołana na potrzeby polityczne, albo grupa leśnych dziadków lub młodych fanatyków z nacjonalistycznych bojówek. Ewentualnie w wersji łagodnej mięso armatnie. Wtedy zaliczycie się do pierwszej. Nic strasznego, sam w niej byłem jeszcze kilkanaście miesięcy temu. Wierzę, że czytelnikami są w dużej mierze ludzie rozsądni, przyjmuję, że w większości zainteresuje Was prawda. Czasem niewygodna, czasem straszna. Będzie tam miejsce na pot i łzy, na uśmiech i satysfakcje, ale po kolei. Przejdziemy przez to razem, w formie małego eksperymentu.

Szanowna Pani, Szanowny Panie! Po porannej toalecie proszę spojrzeć w lustro i zamknąć oczy. Twoja droga zaczyna się w Wojskowej Komendzie Uzupełnień. Nie jest ważne czy jesteś przed czy po przygodzie w wojsku, składasz wniosek i komplet dokumentów (na stronie www.terytorialsi.wp.mil.pl można sprawdzić szczegóły) i czekasz. Po chwili dostajesz wezwanie na badania lekarskie i testy psychologiczne. Rezerwujesz dwie godziny i stawiasz się w przychodni. Wszystko jest ok, więc następnym krokiem jest zapoznanie z jednostką i sprzętem. WKU organizuje wyjazd do Twojej przyszłej bazy WOT czyli 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, gdzie na miejscu odbywasz rozmowę kwalifikacyjną (trochę jak rozmowa o pracę) i dostajesz przydział z terminem szkolenia. Rezerwujesz sobie ustawowy urlop bezpłatny w pracy (jeśli będziesz stratny finansowo w zestawieniu pensja i żołd, różnice Ci wyrównają). Tu pojawia się moment na pot. W zależności od doświadczenia wojskowego, przed Tobą szkolenie „16” lub „8”. Cyfra określa ilość dni na poligonie. Uczciwie postawmy sprawę. Nie jest lekko. Często wstawanie wcześnie nad ranem, spory wysiłek fizyczny, dużo strzelania i jeszcze więcej zajęć taktycznych. Powrót do bazy pod namioty i widok łóżka dopiero koło 21:00. Oczywiście w tzw. międzyczasie posiłki, których nie ma co się bać. Jest dużo, smacznie i zdrowo. Jedyne co będzie dokuczać to pęcherze na stopach. Niezależnie czy weźmiesz swoje kamasze, czy rozchodzisz te otrzymane. Uznaj to za pewnik, tak jak komary tną latem, tak stopy będą boleć (na marginesie – na portalu Facebook znajdziesz profil WOT, a tam ściągawkę co warto zabrać, a co się otrzyma). Na deser czeka Cię „pętla taktyczna”. Jest to sprawdzian zdobytych umiejętności, po którym rozstrzygnie się czy jesteś Terytorialsem czy nie. Lekko licząc 12-14 godzin strzelania, czołgania, biegania, maskowania, słowem małe piekiełko. No ale kto mówił, że będzie lekko? Chociaż po takim szkoleniu, dasz radę. Przecież obok są tacy sami ludzie jak Ty, na których przez te kilka lub kilkanaście dni zawsze można było liczyć. Podołasz i teraz czas na uśmiech i satysfakcje. Ostatni dzień to przysięgo wojskowa. Ci z „16” składają ją po raz pierwszy, Ci którzy już to przerabiali, wspierają duchem młodzież i towarzyszą w defiladzie. Po wszystkim stoisz przed pułkownikiem, który oficjalnie wita nowych żołnierzy, np. tak jak mnie, w 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej im. st. sierż. Mieczysława Dziemieszkiewicza, ps. „Rój”. Teraz możesz otworzyć oczy i się z satysfakcją uśmiechnąć. Przed Tobą już „tylko” służba rotacyjna, 2 dni w miesiącu lub w razie potrzeby, niesienie pomocy lokalnej społeczności przy klęskach żywiołowych. Czysta przyjemność Terytorialnej Służby Wojskowej. Widzisz się w tym? Motto Wojsk Obrony Terytorialnej brzmi „Zawsze gotowi, zawsze blisko”. Więc jesteś już gotów? Że blisko to wiem, że jesteś.

Mała wskazówka dla pracujących na etacie. Na podstawie art. 125 ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczpospolitej Polskiej, w razie pierwszego powołania do służby, należy się Wam dwutygodniowa odprawa.

Oj, bym zapomniał. Miały być łzy. W niedzielę, po przysiędze w Ostrołęce, wróciłem do domu, z dodatkowym bagażem ofiarowanym przez armię. Ubrany w mundur, ledwo stanąłem w drzwiach, a już moja pięcioletnia córka krzyknęła: „Tato, ale ty fajnie wyglądasz, taaak wojskowo”, po czym razem z młodszą rzuciły się na mnie i zaczęły przytulać, cicho szeptając mi do ucha jak bardzo tęskniły. To był ten moment, kiedy dorosły facet łez już nie powstrzyma. Przecież ten mundur, będzie chronił i je…

kpr. Przemysław Łuszczki – Terytorials/materiały 5 MBOT

Reklama

Zwierzenia Terytorialsa komentarze opinie

 • gość 2018-07-25 15:51:31

  Fajny artykuł. Więcej tego typu by sie przydało (też na inne tematy, takie pisane "po ludzku i dla ludzi" :) )

 • gość 2018-07-25 17:05:22

  a jakie pieniadze wchodza w gre? netto oczywiscie

 • gość 2018-07-25 18:13:08

  500 zł za weekend i około 2,5 tys za 16 dni

 • Marcin - niezalogowany 2018-07-25 18:40:59

  Gratuluję zdolności pisarskich. Ale jeśli ktoś uważa, że po ośmiu lub szesnastu dniach szkolenia wojskowego jest przydatny w wojsku to żałosne. Stracone pieniądze. Tylko regularna i wyszkolona przez długie miesìące lub lata armia jest w stanie nawiązać walkę z jakimkolwiek przeciwnikiem. Mam nadzieję, że znajdą się mądrzy ludzie którzy szybko ten sztuczny twór zlikwidują. Pozdrawiam.

 • Gość - niezalogowany 2018-07-25 19:17:05

  Kogo obchodzi armia? Ja chcę kasę z wojska i łatwe życie.

 • Gość - niezalogowany 2018-07-25 19:41:36

  Jakie kurwa pierdy. Ten tekst noe ma nic wspólnego z rzeczywistością

 • Gość - niezalogowany 2018-07-25 20:05:20

  Patologia 500plus bierze za darmo a osoby które pójdą do tego wojska w jakiś sposób te pieniądze zarobią.

 • Gość - niezalogowany 2018-07-25 20:06:15

  Patologia 500plus bierze za darmo a osoby które pójdą do tego wojska w jakiś sposób te pieniądze zarobią.

 • Gość - niezalogowany 2018-07-25 20:52:45

  Żal dupę ściska że ludzie dostają 500+? To od razu wszyscy patologia? Ja uważam że ci co nie dostają a żałują innym to patologia.

 • Gość - niezalogowany 2018-07-25 21:09:58

  Proszę nauczyć się czytać ze zrozumieniem. Nie pisałam że wszyscy co biorą to patologia

 • gość 2018-07-25 22:43:56

  Dla tych "nieprzychylnych komentarzy" - komentarz; nauczcie się durnie czytać ze zrozumieniem, szkolenie trwa 3 lata nikt nie mówi ,że po 16 dniach będzie wyszkolony żołnierz Wot. I jeszcze jedno w skrócie szkolenie terytorialsa to szkolenie partyzanta ,który na polu walki nie będzie miał za zadanie niszczyć wrogie czołgi lotnictwo itp. tylko zwiad ,nękanie wroga z ukrycia itp. Wojsko Macierewicza ? - Może i tak on to zapoczątkował i chwała mu za to.Państwo które nie ma takiego budżetu obronnego jak USA czy Rosja(1/4 tego co ma USA) nie jest w stanie odeprzeć agresji mocarstwa ale za to jest w stanie wyszkolić partyzantkę która w razie zajęcia naszego terytorium stanie się tak jak to było w czasie 2 wojny światowej Państwem Podziemnym które będzie nękać wroga z ukrycia.

 • Gość - niezalogowany 2018-07-26 07:35:07

  Szkolenie partyzanta

 • Goście - niezalogowany 2018-07-26 07:37:14

  Nieudolna reklama

 • Fas - niezalogowany 2018-07-26 09:50:27

  Każda nowoczesna armia ma system zawodowy i "weekendowy". Wreszcie patrzymy na rozwiązania światowe- USA, UK, Norwegia, Szwecja, Łotwa, Estonia, Finlandia....itd. Jeśli systemy "weekendowe" nie mają sensu - nie było by ich na świecie. Armia zawodowa i armia obywatelska - to dobry kierunek ! Tekst super ! Brawo żołnierzu za odwagę oraz odporność na hejt.

 • gość 2018-07-26 10:53:04

  do @Marcin. Gdyby tylko armia zawodowa mogła walczyć i wygrywać nie było by partyzantki miejskiej w Czeczenii od wielu lat. Gdyby tylko armia zawodowa wygrywała to Finlandia przegrała by już dawno. A do Afganistanu jeździlibyśmy na narty...

 • gość 2018-07-26 12:27:33

  Treść komentarza...

 • gość 2018-07-26 12:43:03

  proszę nie traktuj tego wpisu jako hejt. Czy Twoja decyzja o wstąpieniu do OTK była podyktowana: a) - pobudkami patriotycznymi b) - zamiłowaniem do armii c) - warunkami finansowymi Wstąpiłeś do formacji, która niczego nie wnosi i nie wzniesie nic, poza zaspokojeniem ambicji politycznych twórcy niejakiego A.M. Zostawiasz żonę z dwojgiem małych dzieci i bawisz się w wojenkę. Nic dziwnego, że dzieci rzuciły się na Ciebie, ale caly tydzień jesteś w pracy, a w weekend na wojnie - kontakt wspaniały. Pracodawca też zapewne jest zadowolony jak rezerwujesz sobie urlop bezpłatny. Rzuciłeś się po prostu na łatwą kasę. Jeśli masz takie zamiłowanie do armii, wstąp w jej szeregi na pełen etat.

 • redek - niezalogowany 2018-07-31 06:51:01

  Żałosny jest ten hejt a niewiedza jeszcze gorsza. Kolejny "moNdry" który myśli że szkolenie trwa 16 dni, pewnie w TVN usłyszał. Trwa 3 lata. Wiele armii NATO ma takie formacje a co więcej, są rozwijane.

 • Eddy - niezalogowany 2018-07-31 06:53:44

  "Kogo obchodzi armia? Ja chcę kasę z wojska i łatwe życie." Takich ludzi to aż żal bronić..... Brawo dla kolegi z WOT !

 • Gość - niezalogowany 2019-01-30 08:02:11

  Wojsko zawodowe śmieje się z weekendowców i tyle w temacie. Gdzie ten pot łzy i bomble na nogach? Nikt nie powie że muszą ich głaskać i prosić co z prawdziwym wojskiem nie ma nic wspólnego

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Męskie buty Louis Vuitton

Oryginalne używane buty Louis Vuitton Fuselage Sneakers. Rozmiar US 9, EU 42, LV 8


Zobacz ogłoszenie

Worek bokserski

Worek bokserski praktycznie nowy bez przetarć z wypełnieniem


Zobacz ogłoszenie

Karta graficzna MSI GEFORCE

Karta graficzna z gwarancją MSI GEFORCE GTX 1080 TI GAMING x 11GB używana 6 miesięcy prawie jak nowa.


Zobacz ogłoszenie

zegarek rolex oyster perpetual

Replika zegarka rolex. Zegarek nowy z folią koperta wraz z koronką 43mm.


Zobacz ogłoszenie

Mercedes S500 pojemność 5,5

Do sprzedania samochód MERCEDES S-klasa S500 z fabrycznym pakietem AMG. Rok produkcji 2007 samochód w moich rękach 4 lata. Pojemność ślinka 5461cm3..


Zobacz ogłoszenie

Fotelik samochodowy CYBEX

Używany Niemieckiej firmy fotelik samochodowy CYBEX Pallas fix Bezpieczeństwo dzięki mniejszym obciążeniom w delikatnych okolicach szyi i gardła,..


Zobacz ogłoszenie

Casio

Wysoka replika zegarka Casio gwg1000 Mudmaster pro


Zobacz ogłoszenie

Meble dziecięce

Sprzedam meble dziecięce firmy Baggi. W skład kompletu wchodzi: łóżko, komoda, szafka wisząca i regały 80 + 40 cm


Zobacz ogłoszenie

Zatrudnię kierowcę C+E

Zatrudnię kierowców w międzynarodówce na trasach PL-UE, kategoria prawo jazdy C+E. Więcej info pod nr telefonu: 605164165, 605161162.


Zobacz ogłoszenie

BMW X5 2018 przebieg 6tyś/km

BMW X5 data rejestracji 15.05.2018 przebieg 6 tyś km. Samochód praktycznie nowy bezwypadkowy. Szczegółowa specyfikacja na dwóch ostatnich zdjęciach.


Zobacz ogłoszenie

Operator Maszyn. Praca od

Sofidel Poland jest częścią Grupy Sofidel, światowego lidera produkcji w branży papierniczej oraz czołowego producenta artykułów higienicznych, a..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam stolik kawowy/ławę

Stolik praktycznie nowy. Wykonany ze szkła, drewna, mdf. Kolor biały-dąb sonoma. Prosty, funkcjonalny z szufladą. Wysokość: 45 cm Szerokość: 110..


Zobacz ogłoszenie

Złoty łańcuszek Cartier

Sprzedam używany złoty łańcuszek cartier możliwość sprawdzenia złota u dowolnego jubilera w Ciechanowie. Waga 42g długość 63cm.


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez ciechanowinaczej.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

R4BC PL SP Z O O z siedzibą w Ciechanów 06-400, Plac Tadeusza Kościuszki 13a lok.7

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"