:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  5°C bezchmurnie

Zatrzymanie krążenia u młodego mężczyzny. Lekarze z Ciechanowa zastosowali nową metodę leczenia

Wykorzystana po raz pierwszy przez lekarzy ze Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie nowoczesna metoda leczenia uratowała życie młodemu mężczyźnie. - To bardzo ważne wydarzenie dla szpitala - podkreśla szefowa Oddziału Kardiologicznego.

17 czerwca w godzinach porannych u młodego mężczyzny wystąpiło nagłe zatrzymanie krążenia, będące powikłaniem po zawale serca. Chory najpierw był reanimowany przez rodzinę, a następnie przez Zespół Pogotowia Ratunkowego. Mężczyzna został przetransportowany do ciechanowskiego szpitala, gdzie trafił do Pracowni Hemodynamiki Oddziału Kardiologicznego. Tam poszerzono krytycznie zwężoną tętnicę wieńcową i zabezpieczono ją stentem.

- Trafił do nas pacjent po nagłym zatrzymaniu krążenia. Od momentu zatrzymania krążenia do momentu udrożnienia naczynia wieńcowego upłynęły cztery godziny - informuje lek. Maria Bala-Dzilińska, koordynator Oddziału Kardiologicznego. Lekarze zdecydowali wówczas o zastosowaniu po raz pierwszy hipotermii terapeutycznej. - Jest to ostatnio wprowadzona metoda leczenia chorych po zatrzymaniu krążenia, jedyna która w tej chwili ma udowodnioną skuteczność w protekcji ośrodkowego układu nerwowego i pozwala chorym na pełen powrót do funkcjonowania. Pacjent był utrzymywany w stanie hipotermii, czyli w stanie kontrolowanej obniżonej temperatury ciała przez specjalne urządzenie. Jego temperatura wewnętrzna przez dwie doby wynosiła 34 stopnie. Później stopniowo temperatura była przywracana do 36,6 stopni. Pacjent w tej chwili rehabilituje się i czuje się coraz lepiej - wyjaśnił lek. Przemysław Kwasiborski.

Pierwszy zabieg wprowadzenia pacjenta w stan kontrolowanej hipotermii w Specjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Ciechanowie wykonali lekarze kardiolodzy Przemysław Kwasiborski (widoczny na zdjęciach) i Grzegorz Wiśniewski oraz lekarze anestezjolodzy Jacek Milecki i Marta Ambroziak-Mrozek.


Zatrzymanie krążenia u młodego mężczyzny. Lekarze z Ciechanowa zastosowali nową metodę leczenia komentarze opinie

 • Gość - niezalogowany 2018-07-11 15:01:54

  Najważniejsze są pierwsze 4 minuty czyli pomoc rodziny , postronnych świadków zdarzenia.

 • Gość - niezalogowany 2018-07-11 19:56:42

  Brawo

 • Gość - niezalogowany 2018-07-11 23:38:52

  A ja sie wprowadziłem w stan upojenia alkoholowego, ktory trwa u mnie juz 4 dobę... Czuje jak sie rozszerzaja żyły mi

 • Gość - niezalogowany 2018-07-12 11:40:24

  Co to za przystojny pan z brodą ?

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na ciechanowinaczej.pl

Służba Zdrowia, Ciechanów - więcej informacji