:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  11°C rozproszone chmury

Wojska francuskie i rosyjskie starły się w Gołyminie [wideo/zdjęcia]

Około 100 rekonstruktorów wzięło udział w tegorocznym widowisku historycznym w Gołyminie-Ośrodku, w 212. rocznicę Bitwy pod Gołyminem.

,,Rekonstrukcja Bitwy pod Gołyminem 1806 r. - Droga do Niepodległości'' odbyła się w ostatnią sobotę, 1 września. Wydarzenie rozpoczęło się uroczystą mszą św. w intencji Ojczyzny i Poległych Żołnierzy w Bitwie pod Gołyminem. Po niej złożono kwiaty na grobowcu polskiego patrioty gen. Karola Zielińskiego - oficera epoki napoleońskiej i Powstania Listopadowego.

Później przyszedł cza na rekonstrukcję historyczną Bitwy pod Gołyminem z 1806 r., w której wzięło udział około 100 rekonstruktorów z Polski i Białorusi w barwnych mundurach z epoki napoleońskiej. W grudniu tego roku przypada 212.rocznica bitwy, jaką stoczyły ze sobą w liczbie około 50-ciu tysięcy wojska francuskie i rosyjskie, w obecności 4 marszałków francuskich i 2 książąt rosyjskich.

Widowisko odbyło się w ramach obchodów "100-lecia Odzyskania Niepodległości", pod patronatem  Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy oraz poseł na Sejm RP Pani Anny Cicholskiej. Sponsorami byli Orlen S.A. oraz firma Olewnik-Expo, zorganizowali całe przedsięwzięcie członkowie stowarzysznia "Czwartacy" z Ostrołęki oraz Urząd Gminy Gołymin Ośrodek.

 

Zachęcamy do oglądania wideo i fotorelacji z wydarzenia.

(fot. Grzegorz Hoffman)


Wojska francuskie i rosyjskie starły się w Gołyminie [wideo/zdjęcia] komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Historia, Gołymin Ośrodek - więcej informacji