:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  18°C bezchmurnie

Wasze Info: Sterczące kawałki asfaltu i zakopujące się auta na drogach w gm. Sońsk [zdjęcia]

Na fatalny stan części dróg na terenie gminy Sońsk, zarówno tych gminnych jak i powiatowych, zwrócili uwagę nasi Czytelnicy. Niektóre odcinki są praktycznie nieprzejezdne, na innych można uszkodzić auto. Mieszkańcy narzekają nie tylko na stan nawierzchni, ale przede wszystkim brak reakcji ze strony zarządców dróg.

- Chciałbym zwrócić państwa uwagę, na stan drogi powiatowej z Sońska do Gołymina, na odcinku od miejscowości Szwejki do miejscowości Marusy - informuje nasz portal jeden z Czytelników. - Droga od Sońska do m. Niesłuchy powstała ok. 40 lat temu i od samego początku była zaniedbywana (ciągle dziurawa, połatana byle jak). Z uwagi na swój stan, ok. 15 lat temu został od nowa położony odcinek od m. Marusy do m. Niesłuchy, z tego samego powodu 2 lata temu został położony od nowa odcinek od Sońska do m. Szwejki. W międzyczasie położono etapami odcinek od miejscowości Niesłuchy do Gołymina. Natomiast odcinek od m. Szwejki do m. Marusy pozostaje bez zmian od 40 lat, mimo tego że ciągle jest dziurawy, byle jak połatany. W zeszłym roku praktycznie cały został skruszony przez ciężarówki do żużla, postawiono znak, po czym służby drogowe po bardzo długim czasie spryskały to smołą i posypały cienko kruszywem. W tym roku sytuacja się powtórzyła ... Asfalt na sporych odcinkach jest skruszony w żużel, który miesza się z ziemią i powstaje coś, co ciężko nawet nazwać, z czego wystają sterczące kawałki asfaltu, istnieją w nim koleiny po przejeździe ciężarówek... W niektórych miejscach trzeba jechać drugim biegiem na małych obrotach silnika, bo szybsza jazda grozi uszkodzeniem nie tylko zawieszenia ale i silnika, właśnie przez sterczące kawały asfaltu. Mam nadzieję że to państwa zainteresuje i nasze władze zauważą problem, bo udają że go nie ma - apelował nasz Czytelnik.

Problem nie dotyczy jednak tylko odcinka drogi powiatowej, ale także dróg należących bezpośrednio do gminy. - Chciałbym zwrócić państwu uwagę na tragiczny stan dróg gminnych na terenie Sońska. Spośród okolicznych gmin naszego powiatu są one chyba w najgorszym stanie, niektórymi nie da się przejechać, jak choćby drogą Marusy- Ciemniewko - alarmuje kolejny Czytelnik i dodaje, że na wspomnianej drodze tylko w ciągu dwóch dni utknęło już kilka samochodów osobowych. - Władze gminy nie mają chyba nawet chęci rozwiązania sytuacji, bo nie udzielają informacji na temat stanu dróg. Można chociaż na tych najgorszych odcinkach ustawić znaki, że droga nie przejezdna i już trochę to problem rozwiąże. Najgorzej gdyby była konieczność interwencji pogotowia ratowniczego, bo czasem w ostatniej chwili mogą zobaczyć, że przejechać się nie da - dodaje.

O komentarz w obu sprawach zwróciliśmy się do zarządców wspomnianych dróg. Ws. drogi Szwejki-Marusy odpowiada kierownik Powiatowego Zarządu Dróg w Ciechanowie: - Stan tej drogi poprawi się, jak tylko poprawi się pogoda. Znamy ten problem. Niestety podobne zjawiska, z uwagi na panujące w ostatnich miesiącach warunki pogodowe, obserwujemy na wielu drogach o słabszych konstrukcjach oraz odcinkach gruntowych. Z uwagi na ujemne temperatury nie mogliśmy do tej pory wykonywać prac naprawczych. Jak tylko jednak pogoda na to pozwoli, zrobimy to, co będziemy w stanie zrobić. Naszym priorytetem jest obecnie zapewnienie przejezdności na naszych drogach. Droga Szwejki-Marusy będzie naprawiana w ramach bieżącego utrzymania dróg. Niestety w tym roku nie jest przewidziana jej kompleksowa przebudowa. Być może nastąpi to w najbliższych latach, ale obecnie nic nie mogę obiecać - powiedział nam Józef Borkowski.

Z kolei o stan dróg gminnych, z uwzględnieniem wspomnianej drogi Marusy-Ciemniewko, zapytaliśmy wójt gminy Sońsk. - Problem dróg gminnych jest ciężki w całej gminie, nie tylko w Marusach. Mamy około 190 km dróg, zniszczyły się już "bieda asfalty", przez co praktycznie znaleźliśmy się w punkcie, w którym gmina znajdowała się 7 lat temu. Teraz, na miarę możliwości budżetu, będziemy od początku w te drogi inwestować. Na tych odcinkach dróg, gdzie w ogóle nie można przejechać, trzeba dowieźć gruzobetonu, a to są bardzo kosztowne sprawy. Na dziś trudno jest mi powiedzieć, ile w sumie środków z budżetu przeznaczymy na remonty dróg. Prace nie będą jednak prowadzone tylko na wymienionych drogach, ale o wszystkie drogi trzeba zadbać. Są jeszcze środki z funduszu sołeckiego, które też są wykorzystywane na naprawę dróg. Z prac inwestycyjnych planujemy przebudowę drogi Strusin-Bieńki Śmietanki. Zwróciliśmy się już do Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych z wnioskiem o dofinansowanie przebudowy 1 km tej drogi. W budżecie zabezpieczyliśmy już na to zadanie 450 tysięcy zł. Przygotowujemy jeszcze dokumentację na przebudowę ul. Zacisze w Gąsocinie. Co do dalszych inwestycji drogowych nie mogę jeszcze powiedzieć jak będzie wyglądała sytuacja, dlatego bo mam jeszcze czas na zastanowienie - wyjaśnia w rozmowie z naszym portalem Marzena Ślubowska.

Póki co w budżecie gminy na bieżące utrzymanie dróg zapisano 270 tys. zł. - To jednak nie koniec pieniędzy, ponieważ po bilansie gminy na pewno jakieś środki jeszcze przeznaczymy na remonty dróg. Trzeba jednak pamiętać, że problem nie dotyczy tylko miejscowości Marusy czy Ciemniewko. Ja jako gospodarz mam dbać o całą gminę i będziemy na wszystkich drogach działać. Dzisiaj sytuacja na drogach jest ciężka, nie tylko w gminie Sońsk. Tam gdzie są drogi gruntowe, jest to szczególnie widoczne - kończy wójt gm. Sońsk.

(zdjęcia 1-14 pokazują drogę w Ciemniewku, pozostałe - drogę Szwejki-Marusy)

Wasze Info: Sterczące kawałki asfaltu i zakopujące się auta na drogach w gm. Sońsk [zdjęcia] komentarze opinie

  • Gość - niezalogowany 2018-03-16 12:39:06

    To jedzcie zobaczyć drogę Łebki Wielkie-Kraszewo. Asfalt zerwany, droga jest nieprzejezdna, bo jakiś burak sobie ciagnikiem jeździł. Ale co, przecież to nie jego droga, on ciagnikiem przejedzie po każdym terenie to co on będzie się martwił o samochody osobowe.

  • Gość - niezalogowany 2018-03-16 12:47:48

    Ja jako gospodarz mam dbać o całą gminę i będziemy na wszystkich drogach działać - dobry komentarz Pani Gospodarz Gminy, boję się tylko, że jak zacznie już dbać o te wszystkie drogi to i za autostrady się w Polsce weźmie heheh hehe

  • Gość - niezalogowany 2018-03-16 13:24:46

    Trzeba poczekać na lepsźą pogodę a na podwórkach to macie wyjazdy a to że grypa atakuje to nie macie pretensji

  • Gość - niezalogowany 2018-03-16 13:44:54

    Dobrze powiedziane a ta gmina Sońsk to pępęk świata ja jestem z gminy Strzegowo zapraszam

  • Gość - niezalogowany 2018-03-16 13:47:55

    Tak to prawda o tej gminie duźo się czyta szkoda tej pani wójt a są gorsi

  • Gość - niezalogowany 2018-03-16 14:17:32

    Oho, ciekawe co za obrońcy Pani Ja Wójt się odezwali? Tłumaczenie, że inni są gorsi jakoś do mnie nie przemawia.

  • Gość - niezalogowany 2018-03-16 15:06:47

    Zapraszam droga Klukowo- Kałęczyn. Od Sońska niedaleko. Tam to dopiero masakra.

  • Gość - niezalogowany 2018-03-16 16:19:49

    W kazdej gminie znajdzie sie taka droga po prostu byl taki rok trzeba poczekac do wiosny jak to obeschnie bo teraz to nikt nic nie zrobi. Wszyscy tak wypowiadaja sie na temat pani wojt co przez 4 lata mozna bylo zrobic jak przejela gmine to byla na minusie to nie jest wylacznie jej wina tylko poprzednich wojtow. Spojrzcie na gmine ojrzen w glupich lasach jest asfalt poniewaz tyle lat jest jeden wojt

  • Gość - niezalogowany 2018-03-16 20:07:01

    Jak wszyscy anonimowo, to się nie będę wyróżniał. To ze drogi gruntowe są dziś chu...e to chyba logiczne - jest mokro i mroźno wiec się droga rozjechała. Nie tylko u was i nie tylko w tym roku. Co maja zrobić? Masę położyć w poniedziałek na te rozjeżdżone badziewie? Musi być sucho, trzeba na stabilnym podłożu zrobić podbudowę i dopiero kłaść masę. Jak macie na podwórkach? A przecież to wasze prywatne tereny - gminą byście rządzili lepiej niż wujtowa , a macie bagno u siebie? Coś tu się nie składa. Wbrew pozorom rządzenie nie jest proste. Budżet ma ograniczenia - każdy czegoś chce. Może w czynie społecznym nsprawcie kawałek dla przykładu?

  • gość 2018-03-16 20:07:04

    Zdjęcia z odcinka Szwejki- Marusy na drodze wojewódzkiej, już po kilkugodzinnych pracach remontowych, przy użyciu traktora z przyczepą i ekipy kilku pracowników fizycznych z łopatami. Od roztopów do tej "naprawy" droga wyglądała zupełnie inaczej. Ciężko było przejechać a to przecież droga bezpośrednio z Sońska do Gołymina... Faktycznie sterczały kawały asfaltu z kolein po przejazdach ciężarówek i autobusów... Jak by ktoś jechał w nocy od Sońska (gdzie jest nowy odcinek) i wpadł by w te wyrwy, to misa olejowa była by na pewno uszkodzona. Nie można wykluczyć że mogła by to być np. karetka, która by się do kogoś śpieszyła. Wiem że wszyscy narzekają na żwirowe drogi gminne, i każdy ma racje, ale droga wojewódzka bezpośrednio łącząca gminy wg. mnie nie powinna tak wyglądać. Wstyd dla zarządu dróg i radnych.

  • gość 2018-03-16 20:18:33

    Zgadzam się z komentarzem powyżej. Półtora kilometra drogi powiatowej (ktoś powyżej chyba się pomylił), bezpośrednio pomiędzy dwiema gminami to nie jest chyba wydatek nie do przeskoczenia... Kolejny rok powiat zaoszczędził na odśnieżaniu itp. więc mógł by w końcu zainwestować.

  • gość 2018-03-16 20:21:37

    Ludzie dajcie spokój... Co wam da ciężarówka żwiru od gminy... Jak wam wywalą w te błoto to będzie jeszcze gorzej :P

  • Gość - niezalogowany 2018-03-16 20:22:16

    Rok trudny dla wszystkich i wszędzie stan dróg zły ale to co się dzieje w gminie Sońsk za czasów obecnej pani wójt to tragedia. Nic nie jest robione, no oprócz coraz większego bałaganu.

  • gość 2018-03-16 21:29:32

    Za poprzedniego wójta nie było lepiej. A poważnych kandydatów by ją zastąpić nie ma...

  • gość 2018-03-16 21:47:22

    Odcinek z Marus do Ciemniewka był by utwardzony w całości za poprzednich władz, ale protestował pewien mieszkaniec o nazwisku na R bo bał się zwiększenia ruchu. Gmina się poddała, bo bali się że dojdzie do rękoczynów :D Teraz reszta musi cierpieć...

  • gość 2018-03-16 22:01:01

    W miejscowości Ciemniewko drogi są tragiczne. Osoby, które dojeżdżają do pracy mają z tym ogromny problem. Dużo osób nie mogło przejechać, konieczna była pomoc ciągników.

  • gość 2018-03-17 08:57:33

    polityczne rozgrywki.....A ile karetek ulgnęło na gminnych drogach a ile na podwórzach gospodarzów?

  • Gość - niezalogowany 2018-03-17 21:27:38

    Zobaczcie drogi w Opinogorze po zrobieniu kanalizacji przez firme Plastbud. Drogi gruntowe wszystkie rozwalone a firma i gmina ma gdzies.

  • Bolek - niezalogowany 2018-03-18 09:32:48

    Do gościa z opinodziury :a co, źle że ci darmo kanalizację zrobili??? Napraw se teraz sam drogę, wysyp teczkę gruzu i przyklep lopata!!! Bo tak to byś chodził dalej w XXI wieku chodził za potrzeba do wychodka!!!

  • gość 2018-03-18 13:11:26

    Pani Wójt tylko dużo mówi a niewiele robi, spróbujcie przejechać drogą gminną w Soboklęszczu. Cała inwestycja budowy domu stoi bo droga gmina jest kompletnie nieprzejezdna w okresie deszczowym/roztopów/ itd... jeśli władze tak dbają o inwestorów to życzę szybkiego rozwoju gminie... na pewno rozwija się portfel pani wójt .

  • gość 2018-03-18 20:14:41

    Jak na dom stać, to chyba ciężarówka żwiru w czynie społecznym to nie jest dużo, skoro ktoś sam tą drogą jeździ... Jak się na zadupiu buduje to tak później jest...

  • gość 2018-03-19 06:40:34

    A co za swoje pieniądze ma to zrobić?

  • Brzehwa - niezalogowany 2018-03-19 06:54:43

    Wszystko bogacze k...a mac, paniska, budują wille a na 5 teczek gruzu nie stać! Bo trza wysypac 3 metry za moją posesja! To teraz jezdzij po błocie baranie!

  • gość 2018-03-19 09:17:17

    Pani wójt ma czas... na zastanowienie... dobra jest????

  • gość 2018-03-19 10:49:13

    Zwolennicy i przeciwnicy władz zawsze byli i będą ale prawda jest tak że każda gmina ma podobne problemy w strategii cele i priorytety zamiast się dogadać i walczyć o tereny o mieszkańców o wizerunek, to jak zawsze władza podzielona mieszkańcy podzieleni ... a gminy są coraz biedniejsze, tereny coraz bardziej zaniedbane mieszkańcy coraz bardzie wkurzeni itd itp

  • Gość - niezalogowany 2018-03-27 09:36:53

    Droga w Soboklęszczu to tragedia ludzi od kilkudziesięciu lat. Karetka nie może dojechać, chodzi się po błocie do kostek, nie zabierają śmieci, problem z szambem. Ty "Gościu" który z taką łatwością wypowiadasz się nazywając naszą "małą Ojczyznę" zadupiem, jeśli nie znasz sytuacji lepiej się nie wypowiadaj. Twoje uwagi są zbędne, nikt rozsądny nie bierze ich pod uwagę. Taka moja rada dla Ciebie, bo lubię ludzi. Może wymienimy się nazwiskami na forum? Pozdrawiam.

  • Gość - niezalogowany 2018-03-27 09:56:20

    Pani Wójt nie jest taka biedna. Doskonale wiedziała na co się decyduje. Pokusa dobrych zarobków to niska motywacja. Trzeba pamiętać że bierze się odpowiedzialność za losy ludzi. To znów ja, z zadupia. Pozdrawiam.

  • Gość - niezalogowany 2018-03-27 10:07:55

    Pani Wójt nie jest taka biedna. Doskonale wiedziała na co się decyduje. Pokusa dobrych zarobków to niska motywacja. Trzeba pamiętać o tym że bierze się odpowiedzialność za losy ludzi.

  • Gość - niezalogowany 2018-03-27 10:08:38

    Pani Wójt nie jest taka biedna. Doskonale wiedziała na co się decyduje. Pokusa dobrych zarobków to niska motywacja. Trzeba pamiętać o tym że bierze się odpowiedzialność za losy ludzi.

  • Gość - niezalogowany 2018-03-27 10:14:01

    Rozumiem że ul. Zacisze to taka mała inwestycja w elektorat.