:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  5°C bezchmurnie

W Gołotczyźnie odbyła się XXIX Wiosna Literatury [zdjęcia]

Piękna i na wysokim poziomie literacko-naukowym była tegoroczna, już 29. Wiosna Literatury w Gołotczyźnie.

Najpierw, jak zwykle, zaproszeni pisarze z Warszawy spotkali się z młodymi czytelnikami: w Zespole Szkół Rolniczych im. A. Świętochowskiego w Gołotczyźnie (dr Daniel Osiński) i Gimnazjum w Sońsku (Andrzej Zaniewski i Izabella Bozik). W południe wraz z literatami z regionu złożono kwiaty i zapalono ognie pamięci na grobach Aleksandra Świętochowskiego i Grzegorza Roszki na cmentarzu w Sońsku.

Kulminacyjną częścią tego dnia było spotkanie literacko-muzyczne w saloniku szlacheckim Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie. Wykład dr Dawida Osińskiego „Aleksander Świętochowski i dzieło niemożliwe. Poseł Prawdy o literaturze, historii, poznaniu i życiu” był niezwykle interesujący, podobnie jak jego autor – młody adiunkt Uniwersytetu Warszawskiego, ale już z dużym dorobkiem naukowym, absolwent ciechanowskiego „Krasiniaka”, pochodzący z pobliskiego Gołymina. Kolejnym punktem było rozstrzygnięcie V Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „O Laur Posła Prawdy” przez jury pod przewodnictwem Bernarda Nowaka z Lublina – pierwszą i jedyną nagrodę za esej pt. „List do Pana Ś.” odebrał Krzysztof Martwicki z Płońska (prozaik, poeta, sekretarz Związku Literatów na Mazowszu). Spotkanie w Muzeum zakończył koncert uczennicy PSM I st. im. St. Moniuszki w Ciechanowie, Natalii Jopek.

Jak każdego roku było też stoisko z wydawnictwami oraz spotkanie towarzyskie przy ognisku w gołockim parku – podczas pięknej pogody, w zapachu kwitnących lip, przy głosach ptaków i żab… Warto dodać, że organizatorami XXIX Wiosny Literatury byli: Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie (Oddział Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie), Związek Literatów na Mazowszu oraz Powiatowe Centrum Kultury i Sztuki im. M. Konopnickiej w Ciechanowie.

 

 foto: D. Węcławski, Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie 

W Gołotczyźnie odbyła się XXIX Wiosna Literatury [zdjęcia] komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na ciechanowinaczej.pl

Książki, Ciechanów - więcej informacji