:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  12°C bezchmurnie

W Ciechanowie odbyła się przysięga wojskowa żołnierzy Obrony Terytorialnej [wideo]

Dokładnie 194 żołnierzy Obrony Terytorialnej wypowiedziało w niedzielne popołudnie na placu Jana Pawła II w Ciechanowie słowa roty przysięgi wojskowej. Tym samym zasilili szeregi 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Była to druga przysięga żołnierzy OT na północnym Mazowszu. Stanowiła ona zwieńczenie 16-dniowego szkolenia podstawowego żołnierzy. W uroczystości wzięli udział m.in. parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciel dowództwa WOT, duchowni oraz najbliżsi żołnierzy. Byli też obecni terytorialsi, którzy równolegle realizowali 8-dniowe szkolenie wyrównawcze. Tym samym w uroczystości udział wzięło łącznie ponad 300 żołnierzy Obrony Terytorialnej.
    
- Wchodzicie w skład Wojsk Obrony Terytorialnej - nowej formacji naszych Sił Zbrojnych, która w wymierny sposób uzupełnia potencjał obronny Polski. Podstawowym Waszym zadaniem jako Terytorialsów jest zapewnienie bezpieczeństwa regionu w którym mieszkacie. Zarówno w przypadku konfliktu zbrojnego, jak i sytuacji kryzysowych, czy klęsk żywiołowych macie przede wszystkim chronić lokalną społeczność, służyć jej wsparciem i pomocą - napisał w liście do żołnierzy Minister Obrony Narodowej.

- Wojska Obrony Terytorialnej to formacja ochotnicza. Oznacza to, że Terytorialsi, którzy wypowiedzieli rotę przysięgi i słowa „…w potrzebie krwi własnej i życia nie szczędzić…” są gotowi do wspierania i obrony nie tylko swoich domów i swoich rodzin, ale przede wszystkim każdego mieszkańca tego regionu - dodał Dowódca Brygady płk dypl. Andrzej Wasilewski.

5. MBOT, której dowództwo znajduje się w Ciechanowie, obejmuje łącznie 17 powiatów. Jej bataliony mieszczą się w Ciechanowie, Siedlcach, Komorowie oraz Zegrzu Południowym. Obecnie szeregi 5.MBOT zasila około tysiąca żołnierzy Obrony Terytorialnej.

(fot. DWOT)

W Ciechanowie odbyła się przysięga wojskowa żołnierzy Obrony Terytorialnej [wideo] komentarze opinie

  • AB - niezalogowany 2018-04-30 19:47:51

    Pytanie w jakim celu byla przed kilkoma laty w ogole zlikwidowana JW w Ciechanowie? Czy beda stacjonowali u nas amerykanie? Czy mozemy sie na bycie celem strategicznym?

  • Gość - niezalogowany 2018-04-30 20:58:19

    Oni to się nadają do zbierania liści po defiladzie ""komandosi" he he

  • zbyszek Gość - niezalogowany 2018-04-30 21:26:35

    A ty do czego się. Nadajesz ?!

  • Gość - niezalogowany 2018-04-30 22:41:29

    Mięso armatnie. Przyda się

  • Gość - niezalogowany 2018-04-30 23:41:35

    Piękna uroczystość.

  • gość 2018-04-30 23:41:44

    Pseudo wojsko, za prawdziwe pieniądze.

  • Gość - niezalogowany 2018-04-30 23:42:59

    Lepsze jest takie pseudo wojsko, niż żadne.

  • Gość - niezalogowany 2018-04-30 23:43:19

    To jakiś nowy boysband?

  • gość 2018-04-30 23:46:23

    Pseudo wojsko, to powinno się im płacić pseudo pieniądze... Nie ma kasy na okręty i samoloty dla prawdziwego wojska (bo przepierdzielili na nagrody), to trzeba trzeba budować kolosa na glinianych nogach.

  • olo - niezalogowany 2018-05-01 00:01:35

    Parodia, na nagrody. Gdzie sieja takich jak Ty? Gdyby nieudacznicy z PO nie dopuścili się wyłudzenia vat na ponad 251 mld. złotych to i kasa na wojsko by była. Nawet na drogi, udrożnienie rzek i inne inwestycje. Ale skąd TY to możesz wiedzieć,. Pewnie oglądasz cały czas tvn a tam nie powiedzieli o tym, że platfusy i złodzieje dopuścili sie takich machlojek. Pamiętaj, że jesteś rasistą, ksenofobem, homofobem i nie lubisz żydów. No i weź w końcu tych z Syrii lub innych.

  • gość 2018-05-01 00:14:06

    Oglądam TVP i mówi tam Morawiecki, że jest nadwyżka... A okrętów wyposażenia dla normalnego wojska jak nie było, tak nie ma... Jest tylko pisowska propaganda... Zbierają jakichś wolontariuszy, generują im śmieszne etaty z naszych podatków - a dla prawdziwego wojska nie ma, bo konkretne pieniądze przepierdzielili. Gdzie są te okręty i samoloty, co Macierewicz obiecywał? Jak będzie wojna, to prawdziwemu wojsku grupę taneczną z odsieczą wyślemy?

  • Obywatel Pl - niezalogowany 2018-05-01 00:52:29

    Poieram WOTK i chętnych do służby ojczyznie ja też skladalem przysięgę było to bardzo dawno mimo mojego wieku bede gotowym do obrony naszego kraju i naszego dziezictwa

  • gość 2018-05-01 01:48:57

    Obywatelu Pl... Głupi jesteś jak tapeta w ciapki... Kim wtedy byłeś gdy składałeś przysięgę? Przebierańcem, czy żołnierzem? Że tak Ci powiem po wojskowemu - nie odróżniasz gówna od twarogu. Nie mówiąc już o tym, że takich jak Ty - składających przysięgę bardzo dawno temu PiS już dawno zdegradowało... Twój głos na temat wojska nie ma żadnego znaczenia, bo nie masz pojęcia o pojęciu. Nie po to budowaliśmy zawodową armię, żeby teraz ktoś, kto nawet nie nadaje się do OSP (Ochotnicza Straż Pożarna) - przebierał się w mundur zawodowego żołnierza. Przy pierwszym podmuchu wiatru nie umieli sobie poradzić na Kujawach. To jest jakaś kpina z Armii. A ludziom wmawia się, że wojsko jest silne. Gdzie obiecane wyposażenie?! Przebiera się licealistów w mundury, zamiast zadbać o zawodowych żołnierzy... Dlaczego do Ciechanowa nie sprowadza się prawdziwej Armii, tylko robi się przysięgę jakimś przebierańcom i to nie w jednostce, tylko na placyku? W Ciechanowie kiedyś była prawdziwa armia, jednostka zmechanizowana... teraz sprowadza się jakieś mięso armatnie z pistolecikami na wodę i wciska się ludziom propagandę, a ludzie głupi wierzą... Zobacz jakie stoją w jednostce puste hangary po czołgach... nawet tych starych czołgów teraz nie ma... Co oni mogą z tymi swoimi zabaweczkami?... Mniej niż policja...To jest zwykła propaganda!!!

  • gość 2018-05-01 02:07:51

    Poczytaj sobie kolego co to jest Wojsko Obrony Terytorialnej... To jest bujda na resorach... Pospolite ruszenie, wymyślone przez Macierewicza i Dudę, żeby udawać, że się coś zrobiło dla armii... Nie mają żadnej wiedzy i żadnego wyposażenia... nic... Co z tym można zrobić?... Wysłać tylko w razie czego na front, żeby zobaczyć z czego będą do nich strzelać... https://pl.wikipedia.org/wiki/Wojska_Obrony_Terytorialnej A w czasie pokoju będą żarli pieniądze z podatków... małe, bo małe - bo armii za to się nie da utrzymać... ale żadnego pożytku z ich utrzymania nie ma tym bardziej. Pierwszy podmuch wiatru na Kujawach - i nie ma ich... Teatrzyk propagandowy.

  • gość 2018-05-01 02:14:27

    Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) – jeden z pięciu rodzajów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych. Początek tworzenia systemu obrony terytorialnej w Polsce w obecnej formie rozpoczął się dnia 30 grudnia 2015 r. od powołania przez Ministra Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza pełnomocnika ds. Utworzenia Obrony Terytorialnej, którym został Grzegorz Kwaśniak[2]. Następnym etapem było podpisanie przez Ministra Obrony Narodowej Koncepcji utworzenia obrony terytorialnej, które odbyło się dnia 25 kwietnia 2016 r. w Liceum Ogólnokształcącym im. Waldemara Milewicza w Warszawie[3]. WOT zostały utworzone dnia 1 stycznia 2017 r. na podstawie ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz niektórych innych ustaw[4], która została podpisana przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę dnia 20 grudnia 2016 r.[5]. Dnia 29 marca 2017 r. Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej osiągnęło zdolność do działania oraz formalnie przejęło dowództwo nad trzema pierwszymi brygadami WOT zlokalizowanymi w Białymstoku, Lublinie oraz Rzeszowie[6]. 21 maja 2017 r. w Białymstoku, Lublinie oraz Rzeszowie odbyły się pierwsze w historii WOT przysięgi wojskowe[7]. Na podstawie Decyzji nr 140/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 28 czerwca 2017 roku Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej przejęło i kultywuje dziedzictwo tradycji Komendy Głównej Armii Krajowej (1942-1945)[8]. Na stworzenie Wojsk Obrony Terytorialnej w 2017 roku przeznaczono 1.096.908.000 zł.[9]. Na koniec 2017 roku liczba żołnierzy wynosiła ponad 7600 osób.[9] Zadania Wojsk Obrony Terytorialnej Wojska Obrony Terytorialnej przeznaczone są do: prowadzenia działań obronnych we współdziałaniu z wojskami operacyjnymi oraz wsparcia elementów układu pozamilitarnego; prowadzenia samodzielnych działań niekonwencjonalnych, przeciwdywersyjnych i przeciwdesantowych; udziału w zabezpieczeniu przyjęcia i rozwinięcia sojuszniczych sił wzmocnienia w nakazanych rejonach; realizacji przedsięwzięć z zakresu: zarządzania kryzysowego, zwalczania klęsk żywiołowych oraz likwidacji ich skutków, ochrony mienia, akcji poszukiwawczo-ratowniczych[4]; prowadzenie działań informacyjnych[10]. Organizacja Wojsk Obrony Terytorialnej Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej w Warszawie 1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Władysława Liniarskiego ps „Mścisław” w Białymstoku (JW 4857)[11] 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” w Lublinie[12] 3 Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego w Rzeszowie (JW 4860)[13] 4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej im. kpt. Gracjana Klaudiusza Fróga, ps. „Szczerbiec” w Olsztynie[14] 5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej im. st. sierż. Mieczysława Dziemieszkiewicza, ps. „Rój” w Ciechanowie[15] 6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Radomiu[16] 7 Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej w Gdańsku[17] 8 Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej 9 Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej w Łodzi[17] 10 Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej w Kielcach[17] 11 Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej 12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej 13 Śląska Brygada Obrony Terytorialnej Według planów Ministerstwa Obrony Narodowej do 2019 r. na terenie Polski ma powstać 17 brygad - dwie w województwie mazowieckim oraz po jednej w każdym z pozostałych 15 województw[18]. Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej gen. bryg. Wiesław Kukuła (od 1 stycznia 2017)[19]

  • gość 2018-05-01 02:19:51

    Rzucą dwa granaty hukowe i się dziewczyny rozbiegną każda w swoją stronę...

  • gość 2018-05-01 07:05:46

    Widzę, że sami specjaliści się tu wypowiadają. Wojsko dzisiejsze to nie nie te, które niektórzy pamiętają. Osobiście tam byłem i przysięgę składałem, nie żałuję swojej decyzji. Nie ukrywam że decydując się na WOT, miałem wiele niepewności, które rodziły się przy czytaniu takich komentarzy jak wyżej. Dzisiaj już wiem, że piszą to egoiści, których wiedza jest znikoma, albo jej nie ma. Co do pieniędzy, my jako żołnierze OT też jesteśmy podatnikami, śmiało mogę powiedzieć, że mój żołd to podatek który płacę ja i moja żona. Nikomu więcej nie zabieram. Można się się spierać, ale kochani więcej pokory.

  • NEO - niezalogowany 2018-05-01 07:28:51

    Pisalam pisowskie mendy najlepiej to jedzie do Torunia do waszego ojczulka i wszędzie mu w tyłek kasę jak to teraz wisiory robią a on dalej biedny

  • NEO - niezalogowany 2018-05-01 07:49:02

    Pisalam pisowskie mendy najlepiej to jedzie do Torunia do waszego ojczulka i wszędzie mu w tyłek kasę jak to teraz wisiory robią a on dalej biedny

  • OTjaco - niezalogowany 2018-05-01 08:07:18

    ,,Mięso Armatnie , pseudo wojsko itd" . Piszą to zazwyczaj ci co siedzą przed telewizorkami z brzuchmi przed sobą albo ci którzy po 8 godzinach ,,pracy" przed komputerem nie mają sił na nic więcej. Pójdź i się przekonaj czy niczego tam nie uczą , w razie W taki janusz nawet broni nie będzie umiał trzymać nie wspominając o obsłudze.

  • Gość - niezalogowany 2018-05-01 09:46:31

    Widzę że ruskich WSIOKÓW nie brakuje do komentowania, ale może i dobrze to oznacza że WŁADIMIROWI WŁADIMIRIWCZOWI jest to nie na rączkę tak samo jak USA armiy

  • Gość - niezalogowany 2018-05-01 14:12:49

    Jakość wideo to normalnie 4k Ultra HD... Chyba nagrywane było kalkulatorem

  • Franio - niezalogowany 2018-05-01 18:30:31

    No to rozpoczęła się majowka. Następny news redakcja ciechanowinaczej.pl zafunduje nam dopiero 7.05... Bo weekend. Zamknąć wszystko.

  • gość 2018-05-01 21:31:27

    Gościu z 2018-05-01 07:05:46 Jeśli byłeś w wojsku i składałeś i przysięgę, i teraz jesteś zwykłym podatnikiem, to gówno wiesz o zawodowej armii. Za Twoich czasów było właśnie takie pospolite ruszenie - jak teraz WOT. Dali wam drewniany karabin i biegaliście po polu. Prawdziwa zawodowa armia naszych czasów, to technologia i ludzie, którzy umieją ją obsługiwać. Żołnierz - jeśli ma walczyć wręcz, jest człowiekiem od zadań specjalnych. I w naszej armii jest już taka formacja. WOT to jest nie wiadomo co. Ani nie mają sprzętu, ani nie posiadają żadnych umiejętności, bo nikt, kto się zna na rzeczy ich nie szkoli. Nawet nie ma takich założeń, że ta formacja ma służyć jako komandosi - bo komandosi, to komandosi i już są. I też w założeniu muszą korzystać ze sprzętu i technologi. Mydlenie oczu podatnikowi, że coś się w armii dzieje. A tak naprawdę odkąd Macierewicz przejął rządy wszystko stanęło w miejscu, a rozkazy dowództwa trącą absurdem. W armii chodzą głosy, że Macierewicz, to ruski agent. A WOT, to ewidentnie krecia robota w zawodowej armii.

  • Gość - niezalogowany 2018-05-01 22:25:47

    Miąska armatniego nigdy za mało. Jak kaszaneczki na grilla majowego.

  • gość 2018-05-02 14:00:25

    Po co tyle w Was nienawiści drodzy rodacy. jak kazdy polak bd narzekał\. proponuje tym, którzy tak neguja tą Służbe aby sami się zaciagneli. krytykują Ci którzy nic wspólnego nie maja z armia. wszyscy są znawcami. liczą pieniądze kogos nie swoje kazdy z nas jest podatnikiem kazdy z nas potrafi za ekranu wypisywac bzdury. ja tez potrafię. piszecie o podatkach na armie ze to duzo kosztuje a ile kosztuje leczenie palacza a człowieka z otyłością ........tez ida podatki tez bez sensu bo mozna to nie palic i nie zreć!!!! i tez sa wydawane pieniądze bez sensu na tych ludzi. nie obrazajcie ludzi pochodzacy ze wsi bo wiejej czasem mądrości maja niz wy co tak plujecie na kazdy pomysł.

  • knorrkator - niezalogowany 2018-05-02 14:41:26

    Z tego co widzę to co poniektórzy nie nauczyli się przez 16 dni nawet beretu porządnie nałożyć.

  • Pre - niezalogowany 2018-05-03 05:17:01

    A ja też sobie pójdę do WOT, i w końcu coś dostanę od tego państwa, bo płacę podatki i nic mi się nie należy, bo a to za dużo zarabiam, a to to a to tamto.

  • gość 2018-05-03 22:44:18

    gość 2018-05-02 14:00:25 - to nie jest żadna nienawiść, tylko krytyka niegospodarności.

  • gość 2018-05-04 06:39:14

    większość pisze o ,,prawdziwym wojsku'' ale ilu z was w ogóle była w wojsku ? ale większość nie zdaje sobie sprawy z tego że niema już służby zasadniczej więc i niedługo nie będzie żołnierzy rezerwy dzięki WOT i NSR tych żołnierzy przybywa może niektórzy się i nie nadają ale do zasadniczej służby wojskowej brali wszystkich i to z przymusu z obecnego wojska zawodowego też niektórzy powinni zostać wyrzuceni a niema chętnych na ich miejsce bo większość ludzi co chce to nie przechodzi badań lekarskich a później pisze jakieś głupoty osobiście byłem w zasadniczej służbie i w NSR a teraz obecnie jestem żołnierzem WOT nigdy nie starałem się do zawodowej służby bo jak widzę co niektórych idiotów w szeregach to krew mnie zalewa i to są nawet niektórzy oficerowie wiem że osoby co nie miały z tym do czynienia to jak zwykle wiedzą najwięcej ale nawet jak ktoś był w ,,zetce''to tak szczerze czego uczyli słania łóżek i maszerowania ze śpiewem i w całej służbie trwającej kilka lub nawet kilkanaście miesięcy jakby zsumował to może miesiąc było o czymś co w razie wojny by miało sens zawsze znajdą się ludzie co idą tylko dla kasy nawet i w zawodowej armi jak słyszę żołnierza zawodowego co liczy dni do końca miesiąca aby do wypłaty lub jak kombinuje jak tu pójść na zwolnienie lekarskie bo jeszcze w tym miesiącu nie był to chyba cos nie tak czy WOT się sprawdzi ciężko powiedzieć bo za krótko istnieje byłem już na szkoleniu co prawda na 8 dniowym ale było dość ciężko już minęły te czasy ,,zetki'' że kilka godzin wytapiania czasu kadra do domu a tu wóda że starszy pobór nic nie robił a najmłodszy zapier....ał knorrkator - niezalogowany 2018-05-02 14:41:26 ,,Z tego co widzę to co poniektórzy nie nauczyli się przez 16 dni nawet beretu porządnie nałożyć'' to prawda bo nikt nie przykładał do tego wielkiej wagi bo przez te kilka dni nie było na to czasu Gość - niezalogowany 2018-05-01 22:25:47 ,,Miąska armatniego nigdy za mało. Jak kaszaneczki na grilla majowego.'' jeśli byleś w ,,zetce'' to na pewno pamiętasz jak uczyli tyraliero na czołgi nacierać to było mięso armatnie z tego co do tej pory się dowiedziałem to WOT ma być czymś w rodzaju tzw partyzantki atak małymi grupami niszczenie w miarę możliwości punktów strategicznych przeciwnika i wycofanie dlatego nie posiada czołgów armat ani innego ciężkiego sprzętu WOT ma prowadzić głównie rozpoznanie dla wojsk np.artylerii i być jak najmniej widoczne dlatego mamy tylko niezbędne wyposażenie do obrony własnej

  • gość 2018-05-04 08:45:14

    Właśnie - piszesz kolego, że czasy się zmieniły - i teraz jest inaczej niż 20-30 lat temu w armii. To po co to tworzyć formację nikomu do niczego nie potrzebną? WOT w czasie pokoju jest niezdolny do niczego, a tym bardziej na wypadek wojny. To poroniony pomysł Macierewicza, który chciał przywracać do służby stare łodzie podwodne... Ktoś nawet wtedy pytał, czy Macierewicz wie o Wozowni w Łańcucie...

  • gość 2018-05-04 15:12:17

    Po co nam takie "wojsko"? - przecież to w razie wojny żadnego pożytku z tego nie ma. W razie pokoju zresztą też... była nawałnica, to palcem nie kiwnęli... przyjechali strażacy ochotnicy... Zbierać liści też nie umieli - trzeba było prosić Kosińskiego, żeby wynajął firmę.

  • gość 2018-05-10 12:07:14

    W ogóle całe te wojsko to banda najemników którzy w razie czego uciekną (spier.... ) za Odrę. Wiem bo nam szwagra w wojsku i gdy rosja zajęła krym to cała jednostka tak się przestraszyła że Polska zaraz bedzie następna. To też poczyścili konta bankowe, zatankowali samochody i tylko czekali aż dostaną nakaz mobilizacji. Tyle w temacie