:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  11°C umiarkowane opady deszczu

Uczniowie SP 4 wzięli udział w spotkaniu autorskim (zdjęcia)

Szkoła Podstawowa nr 4 w Ciechanowie jest miejscem częstych spotkań dzieci z twórcami, pisarzami, poetami. Ostatnio do szkolnej biblioteki zaproszono ciechanowską poetkę i pisarkę - p. Barbarę Sitek - Wyrembek, z okazji obchodzonego Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. W spotkaniu w klimacie książki, wiosennego wystroju i nastrojów, uczestniczyły dzieci klas: I a i I b wraz z wychowawcami, pani wicedyrektor Ewa Barcz dyrektor oraz organizatorka spotkań - p. Ewa Włodarczyk.

Pani Barbara Sitek - Wyrembek przybliżyła dzieciom nie tylko hasłowo, czym jest to święto, ale wprost namacalnie i rzeczowo opowiadała w sposób przystępny, zrozumiały dla małych czytelników. Wyjaśniła, czym to święto jest, jak powstało oraz jak powstaje książka i inne prace autorskie, którym przysługują należne prawa autorskie. Należy jednak przybliżyć nieco historię i genezę utworzenia tego święta. Otóż - doroczne święto organizowane jest przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest 23 kwietnia, a po raz pierwszy obchodzony był w 1995r., ustanowiony przez UNESCO na wniosek rządu Hiszpanii i Międzynarodowej Unii Wydawców. Święto zainaugurowano w Barcelonie.
       
Przedmiotem spotkania był rozmowa nt. książki i ochrony praw autorskich dzieł literackich i artystycznych. Wszyscy autorzy książek, fotografii, malarstwa oraz innych wartości kulturotwórczych posiadają prawa autorskie, i nikt bez ich zgody nie może wykorzystywać ich prac oraz zatwierdzonych i uznanych pomysłów autorskich.                           

W tym celu - Powszechna Konwencja ds. "Copyright" ustanowiła w 1956r., a w Polscenod 1976r. - znak umieszczany "copyright", znaczy zastrzeżenie praw autorskich. Można ten znak zobaczyć na różnego rodzaju wydawnictwach: książkach, filmach, nagraniach płytowych, obrazach, dziełach fotograficznych. Z racji tego święta na całym świecie podejmowane są różnego rodzaju inicjatywy, służące promocji czytelnictwa oraz ochrony praw autorskich, także spotkania z autorami dzieł sztuki i literatury.
       
Dzieci, które wzięły udział w spotkaniu, z wielkim zainteresowaniem wysłuchały prelekcji zaproszonego Gościa. Można było obejrzeć różne wydawnictwa książkowe dla dzieci i dorosłych, przygotowane i wystawione,  oraz dowiedzieć się jak powstaje książka, kto i jak ją tworzy, jakie są znaki graficzne zastrzeżone. Dzieci miały okazję zobaczyć i podziwiać książki wykonane przez przedszkolaków jako ich prace na konkurs. Wszyscy byli bardzo zadowoleni.
     
Na koniec spotkania dzieci wraz z panią Ewą Włodarczyk podziękowały pani Basi za cenne spotkanie, w zamian pani Basia obdarowała bibliotekę kilkoma książkami, by dzieci mogły wypożyczyć i poczytać w domu. Wszak istnieje taki dobry zwyczaj - obdarowywania się w tym dniu książkami.
     
Uradowane dzieci zadawały pytania, oglądały różne książki, fotografie i inne dzieła autorskie, jakie panie Basia zaprezentowała dzieciom ze swoich zbiorów. Spotkanie godne powielenia pośród innych grup czytelników.
       
Na zakończenie warto przytoczyć słowa Cycero, który miał rację, że "czytanie rozwija rozum młodzieży, odmładza charakter starca, uszlachetnia w chwilach pomyślności, daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach". Zachęcanie przez panią Basię do czytania oraz pisania nie poszło na marne, bo w szkole odkryto już talenty twórcze młodych – chociażby Weronikę Wójcik (IVa), która tworzy i uczestniczy w warsztatach literackich organizowanych w PCKiSz, a prowadzonych właśnie przez p. Barbarę Sitek - Wyrembek.
 
W czasie obchodów Światowego Dnia Poezji również w bibliotece odbyło się spotkanie z p. Barbarą Sitek - Wyrembek i p. Józefem Budzińskim - poetą i bibliofilem z Grajewa. Równie cenne, owocne i twórcze działanie było życzliwie przyjęte przez społeczność szkoły.
 
Spotkania w szkolnej bibliotece nie są rzadkością - są cenną inicjatywą i niejako programowo wychowawczym działaniem, dzięki organizatorce i zaangażowaniu p. Ewy Włodarczyk, pracującej w tejże bibliotece oraz dzięki Dyrekcji Szkoły - podkreśliła poetka, zaprzyjaźniona ze szkołą.

tekst: E. W./fot. Aldona Krzemińska

Uczniowie SP 4 wzięli udział w spotkaniu autorskim (zdjęcia) komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się