:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  21°C bezchmurnie

Trzy samorządy chcą wybudować ścieżkę rowerową z Ciechanowa do Opinogóry

Inwestycje, samorządy chcą wybudować ścieżkę rowerową Ciechanowa Opinogóry - zdjęcie, fotografia

Powiat ciechanowski, miasto Ciechanów i gmina Opinogóra Górna zawarły porozumienie w sprawie przebudowy drogi powiatowej z Ciechanowa do Opinogóry Górnej przez Kąty, wraz z budową na całej długości ścieżki rowerowej. Inwestycja zostanie zrealizowana, jeśli uda się pozyskać ponad 4 mln zł z budżetu Mazowsza.

Pierwotnie zadanie znalazło się wśród inwestycji, które miały być wykonane w ramach Regionalnych Inwestycji Terytorialnych. Wobec braku unijnego dofinansowania, samorządy powiatowy, miejski oraz gminny zdecydowały się zawrzeć porozumienie intencyjne i wystąpić o dofinansowanie ze środków „Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Dróg Lokalnych o istotnym znaczeniu dla rozwoju społeczno-gospodarczego regionu”. Samorząd wojewódzki w sumie ma do rozdzielenia 100 mln zł. Zgodnie z zasadami naboru dofinansowanie zewnętrzne może wynieść maksymalnie do 60% kosztów kwalifikowanych, jednak nie więcej niż 4,2 mln zł. Pozostałe koszty będzie stanowił wkład własny samorządów: powiatu ciechanowskiego - 33,68% wartości brutto zadania, miasta Ciechanów - 16,84%, gminy Opinogóra Górna - 5,26%. Jak informuje ratusz, ostateczna wartość wkładu finansowego zostanie określona w odrębnych umowach. Dodajmy, że powiat ciechanowski szacował wcześniej koszt zadania na 12 mln zł, a ze środków unijnych chciał pozyskać 9,6 mln zł.

Inwestycja zakłada przebudowę drogi powiatowej na odcinku około 6,5 km. Obecnie ma ona zmienną szerokość (od 3,5 do 5 metrów), nie posiada chodnika, ścieżki rowerowej a nawet kanalizacji deszczowej. Na wielu fragmentach nawierzchnia uległa znacznej degradacji. Po przebudowie droga miałby zostać poszerzona do 6 metrów. Na około 700-metrowym odcinku na ul. Kąckiej wybudowana zostałaby kanalizacja deszczowa. Na całej długości drogi, od Ciechanowa do Opinogóry Górnej, powstałaby ścieżka rowerowa. Ponadto w miejscach z zabudowaniami planowana jest budowa chodnika (w sumie około 920 m), powstanie 112 zjazdów do nieruchomości, przebudowanych zostanie 12 skrzyżowań oraz most w miejscowości Kąty, uporządkowana będzie również przydrożna zieleń.

To, czy uda się pozyskać środki zewnętrzne na inwestycję, będzie wiadomo najprawdopodobniej pod koniec roku. Jeśli tak się stanie, inwestycja zostanie zrealizowana w 2018 roku.

fot. facebook.com/KKosinski

Trzy samorządy chcą wybudować ścieżkę rowerową z Ciechanowa do Opinogóry komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się