:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  11°C umiarkowane opady deszczu

"To będzie nowy symbol Ciechanowa"

Ponad 10,5 mln zł będzie kosztowała inwestycja związana z rewitalizacją wieży ciśnień w Ciechanowie. Dziś (22 kwietnia) podpisane umowę na unijne dofinansowanie zadania oraz przedstawiono szczegółową koncepcję modernizacji obiektu oraz zagospodarowania terenu wokół niego.

Na projekt „Wzrost regionalnego potencjału turystycznego przez rewaloryzację zabytkowej kamienicy i wieży ciśnień w Ciechanowie oraz nadanie im nowych funkcji edukacyjno-kulturalnych” miasto pozyskało wnioskowane dofinansowanie w wysokości 6 336 764,18 zł. Łącznie z dofinansowaniem na zadania zabezpieczono w budżecie 13 715 000 zł. W postępowaniu przetargowym wybrano najkorzystniejszą z czterech złożonych ofert na rewitalizację wieży. Inwestycję zrealizuje Przedsiębiorstwo Budowlane „CIECHBUD” za 10 565 958,79 zł. Pozostała kwota będzie przeznaczona na rewaloryzację kamienicy Piankiego.  

- Odważna, ambitna, pionierska i wyjątkowa – tymi przymiotnikami można określić inwestycję ukierunkowaną na rewitalizację wieży ciśnień w Ciechanowie i budowę w tym miejscu Eksploratorium Matematyki i Techniki. Za nieco ponad rok zmieni się nie tylko to miejsce, ale przede wszystkim to odnowione miejsce zmieni Ciechanów. Stawiamy na wzrost potencjału turystycznego miasta. Chcemy poprzez realizację tej inwestycji przyciągnąć do Ciechanowa turystów, przyciągnąć całe rodziny z dziećmi, alby przez zabawę, doświadczenia i eksperymenty edukować najmłodszych. To będzie miejsce spotkań i rozmów ciechanowian. To będzie atrakcyjna przestrzeń stanowiąca nowy symbol miasta – powiedział na konferencji prasowej prezydent Krzysztof Kosiński.

Jak wyjaśnia Renata Jeziółkowska, rzecznik prasowy Urzędu Miasta, docelowo wieża ciśnień całkowicie zmieni właściwości funkcjonalno-użytkowe. Z obiektu ściśle inżynierskiego, technologicznego stanie się istotnym symbolem kulturowym Ciechanowa -  forma wieży stanie się współczesną rzeźbą.

Rewitalizacja polegała będzie na przystosowaniu konstrukcji wieży do nowych funkcji bez zasadniczej ingerencji w jej „matematyczny” kształt. Obejmowała będzie m.in. demontaż poszycia i starego ocieplenia zbiornika oraz elementów niezwiązanych z konstrukcja zbiornika; wykonanie nowego poszycia zewnętrznego z blachy tytanowo-cynkowej, konserwację istniejącej konstrukcji wsporczej wieży oraz konstrukcji zbiornika wyrównawczego; prace w zakresie fundamentów. Planowane jest wykonanie pełnej instalacji iluminacji wieży (cztery różne standardowe rodzaje iluminacji, w tym zapewnienie możliwości wyświetlania na powierzchni torusa iluminacji sterowanych wzorami matematycznymi), oświetlenie liniowe LED na każdym z 32 żeber pierścieni stanowiących konstrukcję torusa. Teren wokół wieży stanie się ogrodem sztuki, stanowiącym estetyczne przedpole dla Eksploratorium Matematyki i Techniki. W planach jest rozmieszczenie w terenie serii rzeźb lub instalacji artystycznych. W ramach programu funkcjonalno-użytkowego zaplanowano utworzenie oczka wodnego w formie pierścienia otaczającego podstawę wieży z podwodnym oświetleniem i fontanną ze sterowanym oświetleniem.

Eksploratorium Matematyki i Techniki będzie się mieściło w nowoczesnym budynku użyteczności publicznej Budynek będzie posiadać dwie kondygnacje, w tym jedną na poziomie -1 (ok. 400,00m2). Łączna powierzchnia części naziemnej i podziemnej to ok. 600,00m2. Budynek na poziomie 0 (ok. 100,00m2) będzie się składał z części nr 1 i nr 2. Na jednej części będzie zielony dach (nasadzenia), na drugiej taras widokowy. W podziemnej kondygnacji znajdą się trzy sale ekspozycyjno – edukacyjne (ściany pomiędzy salami ekspozycyjnymi będą przesuwne, co pozwoli na wydzielanie lub otwieranie przestrzeni pomiędzy poszczególnymi salami), pomieszczenia techniczne, pomieszczenie socjalne, toalety, magazyn. Budynek nr 1 na poziomie 0 zostanie wykorzystany na szatnię i kasę biletową. W budynku nr 2 znajdzie się kawiarnia z zapleczem (pomieszczenie z widokiem na wieżę z otwartym wyjściem na dziedziniec i możliwością ustawienia stolików na zewnątrz), toalety, węzeł cieplny, pomieszczenia techniczne.

W eksploratorium prowadzone będą zajęcia i warsztaty multimedialne rozwijające zainteresowania matematyką, techniką i innymi naukami ścisłymi, a konstrukcja wieży i zamknięta w niej symbolika matematyczna będzie podstawowym materiałem poglądowym.

Cała inwestycja ma zostać zrealizowana do czerwca 2018 roku.

(źródło: UM)

"To będzie nowy symbol Ciechanowa" komentarze opinie

 • RD76 - niezalogowany 2017-04-21 15:02:22

  Wielka sprawa. Jak o tym mówiono kilka miesięcy temu to myślałem, że zakończy się tak jak wszystkie pomysły na wieżę w wielu poprzednich latach, czyli tylko mówieniem. A tu prezydent Kosiński doprowadził sprawę już do podpisania umów, czyli do faktycznego rozpoczęcia działań. Pod wrażeniem!

 • gość 2017-04-21 15:27:13

  Kosiński pokazuje co można było w Ciechanowie robić bez większych przeszkód przez poprzednie lata. A tak był atakowany przez wyznawców Wardzińskiego... Chłopak z Grzybowa robi COŚ dla Ciechanowa. A Wardziński zrobił nikomu niepotrzebne zatoki parkingowe, drogi dojazdowe donikąd i wypasione oświetlenie na Krubinie.

 • gość 2017-04-21 19:49:18

  Ta wieża, to ona kiedyś była nowa. Miała być wierzą ciśnień, ale coś poszło nie tak... I nie nadawała się do niczego... Znaczy - teraz dalej nie będzie się nadawała do niczego, tylko oczyszczą ja z rdzy?...

 • gość 2017-04-21 20:05:03

  Coś co okazało się niewypałem - symbolem Ciechanowa... Szkoda, że nie MIŚ...

 • gość 2017-04-21 20:49:02

  "Genialny" kolejny pomysł jak utopić pare milionów. Po utopienieniu pół miliona w błocie na Błoniach kolejny z większym rozmachem jak przepieprzyć 10 baniek w kupę złomu. Nowy symbol miasta? Chyba głupoty rządzących z Kosinskim na czele. Mamy coś czym faktycznie moglibyśmy sie chwalić ale dzieki głupocie rządzących ciagle nie jest odrestaurowany.

 • gość 2017-04-21 23:44:36

  To centrum - nie ma sprawy... Ale po co odrdzewiać wieże? Ona i tak za parę lat znowu zardzewieje. Lepiej uzbierać trochę grosza i zrobić nową; taką, która nie będzie się przechylała i będzie możliwość zrobienia na jej szczycie obiecanej platformy widokowej i kawiarni - do której będzie można podjechać windą... Albo chociaż taką, do której nie będzie strach nalać wody... Po co topić pieniądze ratowanie trupa z którego całe dawne województwo miało pośmiewisko?...

 • gość 2017-04-22 18:31:18

  Wieża ma swój urok i pod względem konstrukcyjnym jest bardzo ciekawa - dlatego trzeba ją ratować. Przypominam że nasze miasto nie jest turystycznym zakątkiem i każda taka inwestycja warta jest wydanych pieniędzy. Z tego zardzewiałego złomu można zrobić atrakcję turystyczną i ja temu mocno kibicuję.

 • gość 2017-04-22 21:35:06

  Żeby się tylko komu na łeb nie zwaliła...

Dodajesz jako: Zaloguj się