:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
PILNE

Spadek Ciechanowa w rankingu najbogatszych samorządów. Jak wypadły gminy z pow. ciechanowskiego?

Samorząd, Spadek Ciechanowa rankingu najbogatszych samorządów wypadły gminy ciechanowskiego - zdjęcie, fotografia

Spadek o dwanaście pozycji zanotował Ciechanów w corocznej edycji rankingu Najbogatsze samorządy, stworzonego przez Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”. Sprawdziliśmy zamożność wszystkich gmin z terenu powiatu ciechanowskiego.

Podobnie jak w ubiegłym roku autorzy rankingu brali pod uwagę dochody własne gminy (m.in. z podatków i opłat lokalnych) oraz otrzymywane przez nią subwencje w minionym roku. Kwoty te podzielono przez liczbę mieszkańców danej gminy, otrzymując wskaźnik zamożności "na głowę". Pominięto natomiast wpływy z dotacji celowych, które zwłaszcza w okresie intensywnego korzystania z funduszy unijnych, mają chwilowy, ale bardzo silny wpływ na wielkość dochodów. - Wpływ dużej dotacji inwestycyjnej potrafi wywindować samorząd bardzo wysoko w rankingu, ale jest to awans chwilowy (incydentalny) i niemający związku z trwałym wzrostem zamożności - wyjaśnia "Wspólnota".

W tegorocznym rankingu, w gronie "Miast Powiatowych" Ciechanów uplasował się na 76. miejscu, notując spadek z 64. Dochód na jednego mieszkańca wyniósł w 2017 roku 3014,47 zł i co ciekawe był wyższy o 79,54 zł w stosunku do ubiegłorocznego zestawienia. W naszym regionie najlepiej wypadł Płońsk, który z dochodem 3172,93 zł zajął 51. miejsce. Spośród pozostałych "sąsiadów" Mława została sklasyfikowana na 83. pozycji (dochód na mieszkańca 2974,32 zł), Pułtusk - 121 (2827,43 zł), a Przasnysz - 148 (2755,40 zł).

W kategorii "Miasta Inne" znaczny spadek odnotował Glinojeck, który z 93. spadł na 175. miejsce. Dochód Glinojecka na jednego mieszkańca wyniósł 3055,94 i był niższy o 233,84 zł w porównaniu z ubiegłorocznym zestawieniem.

W gronie gmin wiejskich z terenu powiatu ciechanowskiego najwyższe miejsce i jednocześnie największy awans zanotowała gmina wiejska Ciechanów. Swoje pozycje poprawiły również gminy Ojrzeń, Grudusk i Opinogóra Górna. Poniżej miejsca i dochody poszczególnych gmin z powiatu ciechanowskiego:

251. miejsce (693 w 2016 roku) Gmina wiejska Ciechanów - dochód na mieszkańca 3188,26 zł (wzrost dochodów o 483,54 zł);

522. (604) Gmina Ojrzeń - 2907,50 zł (wzrost o 163,36 zł);

630. (741) Gmina Grudusk - 2831,81 zł (wzrost o 147,28 zł);

640. (574) Gmina Regimin - 2829,20 zł (wzrost o 74,03 zł);

928. (735) Gmina Sońsk - 2683,26 zł (spadek o 3,62 zł);

972.  (1199) Gmina Opinogóra Górna - 2663,14 zł (wzrost o 170,03 zł);

1125. (992) Gmina Gołymin-Ośrodek - 2595,53 zł (wzrost o 20,50 zł).

W kategorii "Powiatów" spadek o 52 miejsca zanotował powiat ciechanowski, plasując się na 82. lokacie. Dochody na mieszkańca wyniosły 811,27 zł i był niższe o ponad 76 zł niż w ubiegłorocznym zestawieniu. Dla porównania powiat pułtuski uplasował się na 10. pozycji (dochód: 1011,42 zł), powiat płoński zajął 90. miejsce (807,33 zł), a powiat mławski - 143 (734,03 zł).

Dodajmy, że niezmiennie najbardziej zamożnym województwem pozostaje mazowieckie, z dochodem 356,96 zł na mieszkańca. W kategorii "Miasta Wojewódzkie" zwyciężyła Warszawa (7117,67 zł), wśród "Miast na prawach powiatu" pierwszy był Sopot (6849,26 zł), najbogatszym powiatem okazał się powiat człuchowski (1354,08 zł), a Polkowice wygrały w gronie miast powiatowych (6900,95 zł). Pierwsze miejsce w kategorii "Miasta Inne" zajął Dziwnów (9511,58 zł), z kolei wśród gmin wiejskich niezmiennie najbardziej zamożna pozostaje gmina Kleszczów z dochodem 38812,06 zł na jednego mieszkańca.

(fot. pixabay)

Reklama

Spadek Ciechanowa w rankingu najbogatszych samorządów. Jak wypadły gminy z pow. ciechanowskiego? komentarze opinie

  • Gość - niezalogowany 2018-08-08 16:48:17

    Dajcie mi taką pensję 3tys netto.

  • Franio - niezalogowany 2018-08-08 17:06:27

    Co, Płońsk wypadł najlepiej? Jak to możliwe że te ludzie - szczury wyrobily taka normę, chyba napedzajac polska gospodarkę w produkcji i spożyciu taniego wina!!!!!

  • płońsk - niezalogowany 2018-08-08 18:36:23

    Ciechanów ni to miasto, ni to wieś. Ni poruchać, ni to zjeść

  • gość 2018-08-08 19:30:10

    Biedę widać. Przez ogrodzenie - obok głownego wjazdu jednostki wojskowej widać stary namiot ,który o kondycji wojska w Ciechanowie mówi wszystko.

  • gość 2018-08-08 20:31:44

    nigdy polakom cebulakom nie bedzie odpowiadalo zawsze bedzie zle chyba ludzie nie widzicie co zrobil nowy prezydent miasta tfu

  • Gość - niezalogowany 2018-08-08 20:47:36

    Płońsk to dziura zabita dechami.

  • gość 2018-08-08 21:16:51

    Do Gościa od cebulakow: właśnie widać, spadek w rankingu mówi sam za siebie czopku!

  • Fer dy dur key - niezalogowany 2018-08-08 21:18:03

    Płońsk to nora. Psy dupami szczekaja. Na ulicach śmierdzi. Wszędzie brud i ubóstwo. Ludzie - szczury chlaja wina, tanie, w miejscach publicznych. Gdyby nie MOPSy i inne instytucje ta społeczność by wyginela. Jest nie zdolna do funkcjonowania. To po prostu wegetacja. Agonalna.

  • Gość - niezalogowany 2018-08-08 21:46:39

    Płońszczaki kłaniają się ciechanowianom. Tak było, jest i będzie. Wieśniaki muszą się dostosować i nisko głowy spuszczać. Bo tam ich miejsce. Blisko dna. Kłaniać się szczury.

  • gość 2018-08-08 21:54:38

    Płońsk to żydziaki

  • Gość - niezalogowany 2018-08-09 07:49:30

    Zastanawia mnie duży spadek Glinojecka. Bogata gmina i nagle taki spadek ....

  • Gość - niezalogowany 2018-08-09 08:19:58

    Poziom komentowania w Ciechamowie wciąż na tym samym - niskim poziomie. Czyli nic tu się nie zmieniło.

  • Fer dy dur key - niezalogowany 2018-08-09 10:29:37

    zamknij gębę śmierdziuchu z płońska, czego tu wchodzisz? Swojego portalu ni mata bo mieszkata w dziurze zabitej dechami. Idź lepiej sprzątać syf na mieście bo wstyd przed ludźmi z innych miast i poprzeganiaj tych ludzi-szczurów pijących w samym centrum na oczach maleńkich dzieci, których czeka niechybnie ten sam los!!! boshe, co za patologia, a mamy ponoć XXIw, oni żyją prawie jak w jakimś Nepalu albo wiosce dla uchodźców w Afryce!

  • gość 2018-08-09 10:32:52

    Do Gość - niezalogowany 2018-08-09 08:19:58 To w takim razie po co to czytasz? Nie podoba się to wypad na płońskie fora szmatławcu i szczurze.

  • Gość - niezalogowany 2018-08-09 11:55:08

    Po pierwsze nie jestem z Płońska i nie mam z tym miastem nic wspólnego. Po drugie poczytajcie swoje wpisy. Poziom 0...... Dno, żenada, prostactwo, wyzwiska, wulgarne słowa. Czy naprawde musicie kojarzyć się z chamstwem? Zmieńcie to. Nke zależy wam na dobrej opinii ?

  • Klara - niezalogowany 2018-08-09 13:47:53

    Kulturalni ludzie przeczytają ten artykul i tyle. Ci bez kultury wypisują chamskie komentarze. Pozdrawiam kulturalnych ;)

  • gość 2018-08-09 15:38:33

    Zwrócicie Państwo uwagę na fakt, że coraz więcej bardziej zamożnych mieszkańców Ciechanowa buduje domy w Chruszczewie, Władysławowie czy na Pęchcinie czyli w Gminie wiejskiej Ciechanów.To naturalny proces deurbanizacji miast. Stąd zapewne zmniejszenie średniego dochodu na mieszkańca w Ciechanowie. Również pozdrawiam kulturalnych :)

  • DOREMI - niezalogowany 2018-08-11 11:50:48

    Szczury z Płońska. Grzechotniki z Ciechanowa. Żal Mi was