:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
PILNE

Prezydent: "Musimy reagować na problemy mieszkańców"

Wywiady, Prezydent Musimy reagować problemy mieszkańców - zdjęcie, fotografia

Mieszkańcy wszystkich dwunastu osiedli w Ciechanowie wybrali już przewodniczących oraz nowe zarządy. Trwający przez dwanaście kolejnych dni maraton wyborczy zakończył się w miniony piątek. We wszystkich zebraniach wziął udział prezydent Krzysztof Kosiński.

Tuż po zakończeniu ostatniego z zebrań sprawozdawczo-wyborczych, rozmawialiśmy z prezydentem na temat jego wrażeń ze spotkań z mieszkańcami, przebiegu wyborów oraz licznych problemach zgłaszanych przez ciechanowian.


CiechanówInaczej.pl: Panie prezydencie, za nami dwanaście kolejnych zebrań sprawozdawczo-wyborczych na ciechanowskich osiedlach. Zgodnie z obietnicą wziął Pan udział we wszystkich. Niektóre z nich trwały nawet do godziny 22:00, więc pierwsze pytanie jakie się nasuwa, to czy jest Pan bardzo zmęczony po tym swoistym maratonie?


Prezydent Krzysztof Kosiński: - Naturalne zmęczenie fizyczne pewnie jest, ponieważ faktycznie było to dwanaście dni i dwanaście spotkań pod rząd, ale wysiłek nie pójdzie na marne, gdyż wiele problemów mieszkańców, które dotychczas trafiały do ratusza tylko za pośrednictwem korespondencji, udało się teraz usłyszeć bezpośrednio od mieszkańców. Te problemy naprawdę są bardzo realne i trzeba na nie reagować. Dlatego też wiedza dotycząca tych wszystkich osiedli była mi naprawdę potrzebna i myślę, że ona szybko zaprocentuje poprzez odpowiedź władz miasta w postaci konkretnych decyzji. W pierwszej połowie marca chcę zrobić podsumowanie wszystkich spraw, które zgłaszali mieszkańcy Ciechanowa i wybrać spośród nich te rzeczy, które możemy zrealizować już w 2015 roku. Część z tych postulatów potraktujemy jako zadania inwestycyjne i postaramy się znaleźć środki na ich realizację, odpowiadając w ten sposób pozytywnie na problemy zgłaszane przez ciechanowian. Tak powinna właśnie wyglądać reakcja władz miasta: jeśli jest problem, a są środki finansowe i możliwości wykonania tych zadań, wówczas powinniśmy przechodzić do czynów. To nie były tylko spotkania, na których mieszkańcy wyłącznie wysłuchali tego, co prezydent ma do powiedzenia, ale to prezydent w dużej mierze słuchał mieszkańców. Poza tym deklarowałem aktywną prezydenturę i moim obowiązkiem jest wywiązać się z tego, choć czasami trzeba to przypłacić dodatkowymi osobistymi wyrzeczeniami.


Na każde z zebrań przychodził Pan przynajmniej z jednym prezentem dla mieszkańców, tzn. ogłaszał Pan, że jeden z wcześniej zgłaszanych już postulatów na pewno zostanie zrealizowany. A co z pozostałymi problemami? Czy aby na pewno nie będą wpadały w próżnię i mieszkańcy znów nie będą czekać na ich rozwiązanie latami?


- Rzeczywiście część potrzeb mieszkańców znałem już wcześniej i de facto na każdym zebraniu mogłem poinformować, że dana rzecz zostanie jeszcze w tym roku rozwiązana, że potraktujemy to jako zadanie inwestycyjne i postaramy się wyjść, jako władze miasta, na przeciw tym propozycjom. Myślę, że właśnie te rzeczy, które już zadeklarowałem że zostaną zrealizowane, to będzie to podsumowanie tych spotkań i niejako konkluzja do realizacji. Sądzę jednak, że znajdziemy coś jeszcze, ponieważ tych postulatów rzeczywiście pojawiło się dużo i takie podsumowanie uczynimy. Przedstawimy na konferencji prasowej, co i gdzie będziemy realizować, jako odpowiedź na te oczekiwania. Ale też na pewno nie będziemy zapominać o pozostałych problemach, które były zgłaszane. Wiadomo jednak, że barierą są zawsze środki finansowe. Jak tylko będą pieniądze, będziemy wówczas odpowiadać na inne oczekiwania. Mam je wszystkie spisane, na każdym ze spotkań bardzo uważnie notowałem uwagi mieszkańców. Chciałbym za rok o tej samej porze odbyć podobny maraton i spotkać się z mieszkańcami wszystkich osiedli, opowiedzieć o tym, co udało się przez ponad rok zrealizować i wysłuchać, jakie są jeszcze oczekiwania. Myślę, że to jest taki bieżący kontakt władz miasta z mieszkańcami i rozmowy są czymś koniecznym. Mówiłem o tym, że będę starał się być w swoich działaniach otwarty, bezpośredni, będę słuchał mieszkańców i tak też działam. Wiele problemów jest bardzo banalnych i wystarczy tylko dobra wola urzędnika, żeby je rozwiązać. Nie trzeba stosów pism, dużej korespondencji pomiędzy mieszkańcem a ratuszem, a wystarczy się spotkać, wydać odpowiednie polecenie urzędnikom i sprawa jest rozwiązana. Jestem pod ogromnym wrażeniem frekwencji mieszkańców podczas tych wszystkich spotkań. Odwiedziło je ponad tysiąc osób i w stosunku do tego, co było przed czterema czy ośmioma laty, wszyscy podkreślają, że ta frekwencja kilkukrotnie się powiększyła. To pokazuje dużą chęć mieszkańców do udziału w sprawach swojego osiedla, a także to, że są problemy. Gdyby ich nie było, mieszkańcy z pewnością nie przychodziliby na te wybory w tak dużej liczbie i nie przedstawialiby swoich postulatów.


A propos frekwencji, to ma Pan chyba spory dług wdzięczności wobec poprzednich władz miasta. To, co wielokrotnie zarzucano chociażby byłemu prezydentowi, czyli zamykanie się w swoim gabinecie, wytworzyło wśród mieszkańców duży głód bezpośredniego kontaktu z władzami, co przejawiło się właśnie w tak dużej frekwencji podczas wyborów do zarządów osiedli. Uczestnicząc we wszystkich zebraniach, wielokrotnie miałem wrażenie, że sam fakt wysłuchania nawet najbardziej błahego problemu przez prezydenta, już dużo dawał mieszkańcom.


- To jest coś ważnego w kontaktach władz miasta z mieszkańcami, że trzeba być na bieżąco. Nie można się zamknąć tylko we własnym gabinecie i co więcej, w tym gabinecie nie przyjmować interesantów. Mój gabinet jest otwarty dla wszystkich mieszkańców. Kolejki są co prawda duże i trzeba czekać nawet trzy tygodnie, żeby móc się ze mną spotkać. Trochę odciążają mnie wiceprezydenci, dlatego jeśli ktoś ma bardzo pilną sprawę, to jest wtedy umawiany z zastępcami i oni starają się pomagać w ramach swoich kompetencji i możliwości. Natomiast rzeczywiście można to analizować w ten sposób, że istnieje, jak Pan to nazwał, swojego rodzaju głód kontaktu z władzami. Nie chciałbym jednak oceniać swojego kontaktu z mieszkańcami, ponieważ byłoby to po prostu niezręczne.


Podczas zebrań regularnie stawiali się też prezesi miejskich spółek, pracownicy jednostek podległych miastu. Czy było to polecenie służbowe czy też ich dobra wola?


- Tak, poprosiłem pisemnie poszczególnych urzędników, przedstawicieli jednostek podległych, żeby byli na tych spotkaniach. Często po prostu byli i nie odpowiadali na pytania, ponieważ mieszkańcy głównie zwracali się do mnie. Ale momentami takie merytoryczne wsparcie z ich strony było bardzo ważne i dziękuję im za obecność, ponieważ wywiązali się z tego bardzo dobrze.


Przejdźmy może na chwilę do wyników samych wyborów, ponieważ zarówno wśród nowych przewodniczących zarządów osiedli, jak i w składach zarządów, pojawiło się wiele młodych osób. Wygląda na to, że na fali wyników wyborów prezydenckich, mieszkańcy Ciechanowa ośmielili się zaufać młodszemu pokoleniu i chętniej powierzają swoje sprawy właśnie młodym ludziom.


- Cieszę się, że wielu młodych ludzi będzie teraz pełniło funkcje przewodniczących zarządów osiedla, ponieważ do tej pory wiele osób podkreślało, że Ciechanów jest miastem, które się starzeje i z którego młodzi ludzie uciekają. Teraz mamy naprawdę ciekawe tendencje, ponieważ jest młody prezydent, młodzi zastępcy, młoda rzecznik prasowa, młodzi współpracownicy i teraz doszło też kilku młodych przewodniczących zarządów osiedli. Myślę, że odwracamy te niekorzystne tendencje dla miasta i zachęcam wszystkich młodych ludzi do tego typu oddolnej, społecznej aktywności, bo ona jest miastu naprawdę potrzebna i oczekiwana.


Podczas składania sprawozdań z mijającej kadencji, wielu przewodniczących zarządów osiedli dawało do zrozumienia, że obecne budżety jakimi dysponują, czyli około 5 tys. zł rocznie, są zbyt niskie. Czy jest szansa, by na przykład w najbliższym roku w budżecie miasta zarezerwowano dla zarządów osiedli większe środki?


- Myślę, że te budżety powinny pozostać na tym poziomie, chociażby z jednego względu: przyglądałem się fakturom, które przedstawiają zarządy osiedli i dotyczyły one np. imprez andrzejkowych. Uważam, że finansowanie przez ratusz tego typu rzeczy nie jest czymś właściwym, więc jeśli spełniać postulat zwiększenia kwot dla zarządów, to tylko poprzez ścisłe doprecyzowanie, na co te środki miałyby zostać wydane. Nie chcę jednak tego typu zmian czynić i ograniczać zarządy osiedli, dlatego zarówno jeśli chodzi o wysokość budżetów jak i sposób wydatkowania, powinniśmy trzymać się tego, co obecnie obowiązuje. Te środki, o które potencjalnie mielibyśmy zwiększyć finansowanie zarządów osiedli, warto przeznaczyć na jakiś konkretny projekt inwestycyjny, to będzie lepsze rozwiązanie.


Coraz częściej słychać głosy, że w dobie jednomandatowych okręgów wyborczych, funkcjonowanie zarządów osiedli jest zbyteczne. Obecnie, chociażby w Ciechanowie, na jedno osiedle przypada nawet po dwóch-trzech radnych i to oni wypełniają tę lukę, która wcześniej istniała na linii władze - mieszkańcy.


- Nie do końca się z tym zgodzę. Im więcej jest osób aktywnych na danym osiedlu, tym lepiej. Jeśli są ludzie, którzy chcą pełnić funkcję przewodniczącego czy członka zarządu osiedla i robią to społecznie, to trzeba się z tego cieszyć. Zarząd osiedla nie jest żadną konkurencją dla radnych, tym bardziej, że okręgi wyborcze nie pokrywają się z liczbą osiedli w Ciechanowie. Sugestia, że zarządy osiedli są niepotrzebne, nie jest prawdziwa i nie zgadzam się z nią.


Dziękuję za rozmowę.


Przypominamy, że tylko na naszym portalu znajdziecie relacje ze wszystkich dwunastu zebrań sprawozdawczo-wyborczych na ciechanowskich osiedlach: „Powstańców Wielkopolskich" - TUTAJ; „Aleksandrówka II" - TUTAJ; „Aleksandrówka" - TUTAJ; „Śródmieście" - TUTAJ; „Płońska” - TUTAJ; „Słoneczne“ - TUTAJ; „Przemysłowe" - TUTAJ;„Kwiatowe" - TUTAJ; „Bloki" - TUTAJ; „Kargoszyn" - TUTAJ; „Podzamcze" - TUTAJ; „Zachód" - TUTAJ.

Reklama

Prezydent: "Musimy reagować na problemy mieszkańców" komentarze opinie

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez ciechanowinaczej.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

R4BC PL SP Z O O z siedzibą w Ciechanów 06-400, Plac Tadeusza Kościuszki 13a lok.7

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"