:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  21°C bezchmurnie

Odważny czy wyborczy? Ciechanów z budżetem na 2018 rok (wideo)

Największy w historii budżet Ciechanowa przyjęty. Planowane wydatki na 2018 rok wyniosą blisko ćwierć miliarda złotych, z czego ok. 83 mln pochłoną inwestycje. Radni, mimo że uchwalili budżet niemal jednogłośnie, zgłaszali do niego swoje uwagi i zastrzeżenia.

Prognozowane dochody miasta na przyszły rok wynoszą 225.676.299,65 zł, z czego dochody bieżące to ponad 168,8 mln zł, a dochody majątkowe - blisko 57 mln zł. Na tę ostatnią kwotę składają się przede wszystkim pozyskane z zewnątrz środki na inwestycje, zarówno z Unii Europejskiej (ponad 49 mln zł) jak i budżetu państwa (ponad 5 mln zł). Kolejny rok z rzędu w mieście nie zostaną podwyższone lokalne podatki i opłaty.

Przyszłoroczne wydatki kształtują się na poziomie 247 202 463,65 zł, z czego ponad 83 mln zł trafią na inwestycje (66% tej kwoty to właśnie środki zewnętrzne). W przyszłym roku, poza dokończeniem trwających już zadań, miasto planuje m.in. przebudowę ulic Kargoszyńskiej, Wesołej, Łukasiewicza, Asnyka, opracowanie dokumentacji i przebudowa ul. Granicznej, opracowanie dokumentacji technicznej na przebudowę ul. Skłodowskiej-Curie, realizację zwycięskich projektów z Budżetu Obywatelskiego, budowę oświetlenia ulicznego ulic: Św. Franciszka, Św. Anny i Harcerskiej, rewaloryzację budynków mieszkalnych w dzielnicy „Bloki” - etap I czy modernizację krytej pływalni wraz z budową nowej zjeżdżalni.  

Wydatki bieżące wyniosą w sumie ok. 164,5 mln zł. Najwięcej tradycyjnie już trafi na oświatę - blisko 50,5 mln zł, ok. 8 mln zł będzie kosztowało utrzymanie zasobów mieszkaniowych TBS a 1,5 mln zł ich remont, ponad 5 mln zł zostanie przeznaczonych na utrzymanie i remonty dróg oraz chodników. Prawie 37,5 mln wyniesie wsparcie dla rodzin, z czego ponad 23 mln zł to środki z programu 500 plus. Prawie 15 mln zł wyniosą wydatki na gospodarkę komunalną i ochronę środowiska, blisko 2,5 mln zł na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego a prawie 7,8 mln zł na kulturę fizyczną i sport.

W trakcie dyskusji nad uchwałą budżetową radni w większości pozytywnie oceniali przedłożony im projekt, chwaląc władze miasta za odwagę i odpowiedzialność przy konstruowaniu budżetu. Pojawiły się też uwagi i zarzuty, dotyczące m.in. wyborczego charakteru uchwały, zwłaszcza po stronie części wydatków; zbyt powolnego realizowania planu budownictwa mieszkaniowego, spadku dochodów z czynszów przekazywanych przez TBS czy nieuwzględnienia uwag dotyczących ponownego przeliczenia frekwencji w Budżecie Obywatelskim, co mogłoby skutkować większymi środkami na realizację projektów zgłoszonych przez mieszkańców. Zapis dyskusji prezentujemy w materiale wideo.

Dodajmy, że za przyjęciem projektu budżetu głosowało 19 radnych. Przeciw był tylko radny Stanisław Talarek.

Odważny czy wyborczy? Ciechanów z budżetem na 2018 rok (wideo) komentarze opinie

 • Gość - niezalogowany 2017-12-04 17:57:14

  A remonty ulic wiśniowej czy różanej? Miały być i nie ma... No nic, trzeba bedzie głosować na prezydenta który więcej robi niż mówi :)

 • gość 2017-12-04 18:14:44

  wiśniowa,różana?a to jeszcze ciechanów?

 • gość 2017-12-04 19:14:54

  Nie będę mówił gdzie, ale 2 lata temu na spotkaniu mieszkańców śródmieścia obecny Prezio obiecał przy świadkach że zainstalują 1 lampę (słownie: jedną) - może aż jedną lub tylko jedną. No nić - niedługo wybory i następny też będzie obiecywał.

 • Gość - niezalogowany 2017-12-05 08:33:10

  Który Prezydent zrobił w takim okresie więcej? Proszę o jakieś przykłady- fakty. Miłego dnia

 • Gość1234 - niezalogowany 2017-12-05 09:02:21

  Ulica fabryczna aż krzyczy o remont ! Super że mamy nowe oświetlenie ulicy ale ulica łatana kilkanaście razy ,dziura na dziurze nie ukrywając przydał by się też porządny chodnik żeby można było pójść z dzieckiem w wózku do centrum na spacer ... Ulica augustiańska też miała doczekać się przebudowy mostu i remontu i jakoś cisza ... nikt nie pamięta o osiedlu przemysłowym przed torami wszystko się robi za torami...

 • gość 2017-12-05 23:38:37

  A co takiego ten prezydent zrobił. Proszę nas oświecić. Jak już coś zrobił to przecież łaski nie robi za to mu płacą. Nic ze swojej kasy przecież nie zasponsorował miastu. Jedyne co ma dobrze wychodzi to mocne plecy że mu tak groszem województwo na inwestycje sypie. W spółkach miejskich też sami najlepsi fachowcy oczywiście z PSL a radni dla niepoznaki kandydujący z list PiSu tylko mu klaszczą.

Dodajesz jako: Zaloguj się