:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  30°C bezchmurnie

Od marca wzrosną emerytury i renty

Ekonomia, marca wzrosną emerytury renty - zdjęcie, fotografia

Już oficjalnie wiadomo o ile wzrosną emerytury i renty. Waloryzacja świadczeń wejdzie w życie 1 marca. Jej wskaźnik wyniesie 102,98%. Świadczeniobiorcy nie muszą składać żadnych dodatkowych wniosków - Zakład Ubezpieczeń Społecznych podwyższy świadczenia z urzędu.

W dostosowywaniu wysokości emerytur lub rent do obecnych warunków ekonomicznych używa się tzw. wskaźnika waloryzacji. Jego wysokość wynika bezpośrednio z ubiegłorocznych danych gospodarczych, a konkretnie ze średniorocznego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych, który powiększa się dodatkowo o co najmniej 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia.

Aby sprawdzić, o ile wzrośnie nasze świadczenie, należy pomnożyć je przez tegoroczny wskaźnik waloryzacji, który wynosi 102,98%. Na przykład: jeśli w lutym emerytura wynosiła 1000 zł brutto, to po przemnożeniu przez wskaźnik waloryzacji otrzymamy 1029,80 zł. Oznacza to, że od 1 marca emerytura wzrośnie o 29,80 zł brutto. Renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wyniosła w lutym 1500 zł brutto. Po przemnożeniu przez wskaźnik waloryzacji otrzymujemy 1544,70 zł. Jeżeli natomiast emerytura wyniosła w lutym 3000 zł brutto, to po waloryzacji wzrośnie o 89,40 zł brutto.

Więcej informacji nt. waloryzacji świadczeń można znaleźć stronie www.zus.pl oraz w każdej placówce ZUS.

(fot. pixabay)

Od marca wzrosną emerytury i renty komentarze opinie

  • olo - niezalogowany 2018-02-14 13:39:35

    Ale szał, boki zrywać. Żenada. A dla siebie to mają pensje.

  • Gość - niezalogowany 2018-02-14 14:32:37

    Ceny też wzrosną i to dużo bardziej niż emerytury

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na ciechanowinaczej.pl