:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  30°C bezchmurnie

Nowe oblicze Oranżerii w Opinogórze. Nowa ekspozycja dostępna dla zwiedzających

- Szczególnym powodem do dumy są mazowieckie instytucje kultury - powiedział Adam Struzik podczas uroczystego otwarcia nowej wystawy w opinogórskiej oranżerii. Nowy projekt został sfinansowany ze środków europejskich, Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego oraz Samorządu Województwa Mazowieckiego. Odwiedzający już mogą cieszyć się nową przestrzenią, dedykowaną głównie dzieciom.

Projekt pod nazwą "Poprawa dostępności do zasobów kultury poprzez ich rozwój i efektywne wykorzystanie - aranżacja ekspozycji w Oranżerii Muzeum Romantyzmu w Opinogórze z zastosowaniem technologii audiowizualnych" zakończył się w miniony piątek, 1 czerwca, otwarciem nowej wystawy. Inwestycja opierała się na przeprowadzeniu prac archeologicznych i nadaniu historycznego znaczenia opinogórskiej oranżerii. Odtworzenie samego budynku miało miejsce w latach 2008-2014. Teraz pełni on funkcję centrum koncertowo-teatralno-ekspozycyjnego. Natomiast dzięki najnowszemu projektowi do oranżerii wróciły rośliny.

By przywrócić historyczny klimat, twórcy ekspozycji stworzyli ogród na jednej ze ścian. Z kolei w donicach znalazły się drzewa cytrusowe. Oprócz nawiązań historycznych, eksponatów archeologicznych, twórcy postawili na interaktywność i wykorzystanie nowych technologii. Powstała dedykowana aplikacja, są tu makiety interaktywne, które będą pomagać w zajęciach edukacyjnych dla najmłodszych. Głównym celem wszystkich działań w ramach projektu, była aranżacja miejsca ciekawego, przyjaznego, ale przede wszystkim, opowiadającego o dawnej funkcji oranżerii - punkcie obowiązkowym w XIX-wiecznych koncepcjach pałacowo-parkowych.

Uroczystość otwarcia ekspozycji odbyła się w piątek, 1 czerwca. Uczestniczył w niej Marszałek Województwa Mazowieckiego - Adam Stuzik, twórcy projektu - Jakub Bojas, Piotr Sobociński i Marek Gierlach, zespół pracowników muzeum oraz zaproszeni goście, między innymi poseł Anna Cicholska, wiceprezydent Ciechanowa Joanna Potocka-Rak, wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Mazowieckiego Wiesława Krawczyk i proboszcz parafii pod wezwaniem św. Zygmunta w Opinogórze ksiądz kanonik Jarosław Arbat. Tradycyjna, symboliczna wstęga została przecięta przez marszałka Adama Struzika oraz zebrane na wydarzeniu dzieci, ze względu na ich święto przypadające w tym dniu. Warto podkreślić podniosłą i wspaniałą oprawę całego wydarzenia. Małgosia Pilzak rozpoczęła część koncertową dwoma piosenkami, następnie zaśpiewał Chór Szkoły Podstawowej w Opinogórze Górnej pod dyrygenturą Elżbiety Grzejdy. Program artystyczny opierał się na pieśniach patriotycznych, wojennych, ale pojawiły się też cytaty z kultury współczesnej nawiązujące do pojęcia patriotyzmu. Dodatkowo podczas wydarzenia odbyło się wręczenie nagród zwycięzcom konkursu "Nasza gmina, nasz powiat, nasze województwo", organizowanego przez Muzeum Romantyzmu w Opinogórze pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego - Adama Struzika.

Zapraszamy do obejrzenia foto i wideo relacji z tego wydarzenia.

rb

Nowe oblicze Oranżerii w Opinogórze. Nowa ekspozycja dostępna dla zwiedzających komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się