:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
PILNE

Miasto nielegalnie pobiera opłaty za płatne parkingi?

Samorząd, Miasto nielegalnie pobiera opłaty płatne parkingi - zdjęcie, fotografia

W Ciechanowie na większości parkingów objętych strefą płatnego parkowania, opłaty mogą być pobierane od kierowców niezgodnie z prawem. Wszystko przez nieprawidłowe oznakowanie miejsc postojowych, które powinny być wyznaczone białymi liniami.

Szczegółowe warunki techniczne dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach określa rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 2003 roku. W lutym 2014 roku w życie weszła nowelizacja rozporządzenia, która m.in. wprowadziła znaczące zmiany w oznakowaniu stref płatnego parkowania. W rozporządzeniu (jego treść TUTAJ) czytamy, że w strefie oznakowanej znakiem D-44 (znak "strefa płatnego parkowania" - przyp.red.) miejsca dla postoju pojazdu samochodowego wyznacza się znakami pionowymi określonymi w pkt 5.2.18 oraz znakami poziomymi określonymi w załączniku nr 2 do rozporządzenia w: pkt 5.2.4, pkt 5.2.5, pkt 5.2.6 i pkt 5.2.9.2.

Inaczej mówiąc strefa płatnego parkowania musi być oznaczona zarówno znakami pionowymi jak i poziomymi. Jak wyjaśnia w rozmowie z naszym portalem biuro prasowe Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju do prawidłowego oznakowania SPP wymagane są znaki drogowe oznaczające wjazd i wyjazd ze strefy, w której za postój pojazdu  pobierana jest opłata (D-44 „strefa płatnego parkowania”, D-45 „koniec strefy płatnego parkowania”) oraz oznaczające miejsca postojowe na obszarze objętym strefą płatnego parkowania (np.: D-18 „parking”, D-18a „parking - miejsce  zastrzeżone”) i wyznaczające poszczególne miejsca postoju (P-18 „stanowisko postojowe”, P-19 „linia wyznaczająca pas postojowy”, P-20 „koperta”) w tej strefie.

Tylko tak oznakowane parkingi, należące do strefy płatnego parkowania, dają podstawę do naliczania opłat za ich korzystanie. Tymczasem w Ciechanowie, według przytoczonej interpretacji, większość parkingów nie posiada prawidłowego oznakowania poziomego, czyli miejsc postojowych wyznaczonych białą linią. Z taką sytuacją mamy do czynienia chociażby przed samym ratuszem, czyli na Placu Jana Pawła II. Tu wszystkie miejsca postojowe oznaczone są żółtą kostką brukową. Co ważne, jak poinformowało nas Ministerstwo Infrastruktury, oznakowanie poziomie powinno również charakteryzować się m.in. dobrą widocznością w ciągu całej doby, wysokim współczynnikiem  odblaskowości, również w warunkach dużej wilgotności, zachowaniem minimalnych parametrów odblaskowości w całym okresie użytkowania. Jak się okazuje w ten sposób wyznaczono jedynie miejsca postojowe dla osób niepełnosprawnych:

[nggallery id=1617]

Oznakowanie miejsc postojowych za pomocą kostki innego koloru niż nawierzchnia parkingu, zastosowano także na płatnych parkingach przy ulicach Ściegiennego, Witosa czy Mickiewicza:

[nggallery id=1619]

Prawidłowego oznakowania próżno szukać także na ulicach Nadfosnej czy Mikołajczyka, gdzie zastosowana kostka mocno utrudnia w ogóle odróżnienie miejsc postojowych:

[nggallery id=1620]

Sprawa prawidłowego oznakowania stref płatnego parkowania budzi sporo kontrowersji w wielu miastach kraju. Ostatnio o interpretację przepisów do ministerstwa zwrócił się m.in. wojewoda pomorski, który otrzymał jednoznaczną odpowiedź. Czytamy w niej, że wprowadzenie Strefy Płatnego Parkowania wymaga zastosowania w organizacji ruchu m.in. znaków drogowych oznaczających wjazd i wyjazd ze strefy, w której za postój pojazdu pobierana jest opłata – tj. znak D-44 „strefa płatnego parkowania” i D-45 „koniec strefy płatnego parkowania” oraz znaków drogowych oznaczających miejsca postojowe na obszarze objętym strefą płatnego parkowania i wyznaczających poszczególne miejsca postoju w tej strefie. Zgodnie ze stanowiskiem Ministra Infrastruktury i Rozwoju, miejsce dla postoju pojazdu powinno być oznakowane znakiem pionowym i poziomym i tylko takie wyznaczenie miejsca obliguje do uiszczenia opłaty za parkowanie w Strefie Płatnego Parkowania.

W rozmowie z pracownikami biura prasowego Ministerstwa Infrastruktury dopytywaliśmy, czy wyznaczenie miejsc postojowych kostką brukową jest zgodne z przepisami i tym samym daje podstawę do pobierania opłat w strefie płatnego parkowania. Oto odpowiedź jaką uzyskaliśmy: Odnosząc się do sposobu wyznaczania miejsc postojowych materiałem drogowym (kostką  brukową) o odmiennej kolorystyce w stosunku do nawierzchni informuję, że zgodnie z przepisami przywołanego rozporządzenia z dnia 31 lipca  2002 r., znaki drogowe poziome są białe lub żółte. Oznakowanie powinno charakteryzować się: dobrą widocznością w ciągu całej doby, wysokim współczynnikiem  odblaskowości, również w warunkach dużej wilgotności,zachowaniem minimalnych parametrów odblaskowości w całym okresie użytkowania, odpowiednią szorstkością zbliżoną do szorstkości nawierzchni, na której są umieszczone, odpowiednim okresem trwałości, odpornością na ścieranie i zabrudzenie oraz szybką metodą aplikacji, uwzględniającą również wymogi ekologiczne. Wyznaczenie stanowisk postojowych materiałem drogowym o odmiennej kolorystyce w stosunku do nawierzchni, ale nie w sposób określony przywołanymi wyżej przepisami, nie stanowi obowiązku dla kierującego pojazdem do wykonywania postoju pojazdu na tak wyznaczonych stanowiskach.

Z podobnym problemem zmaga się wiele miast w Polsce.  W Częstochowie odstąpiono od karania kierowców, którzy nie wnieśli opłaty na pozostawienie pojazdu na źle oznakowanym parkingu, ponieważ namalowanie białych linii okazało się niemożliwe ze względów estetycznych. Z kolei we Włocławku władze wystąpiły do wojewody o interpretację przepisów.

Według przytoczonych interpretacji ciechanowski ratusz powinien więc albo w prawidłowy sposób oznaczyć miejsca postojowe w strefie płatnego parkowania albo odstąpić od pobierania opłat w miejscach, gdzie oznakowanie jest nieprawidłowe. Dodajmy, że rozporządzenie dotyczące prawidłowego oznakowania SPP obowiązuje od 14 lutego 2014 roku.

Jak zareagują władze Ciechanowa? Przekazaliśmy już w tej sprawie nasze pytania. Po otrzymaniu odpowiedzi, niezwłocznie Was o tym poinformujemy. Wiemy natomiast, jaką odpowiedź uzyskał już jeden z naszych Czytelników, który z zapytaniem w tej samej sprawie zwrócił się kilka tygodni temu do prezydenta.  W otrzymanym piśmie ratusz wyjaśnia, że uchwała Rady Miasta stanowiąca podstawę do pobierania opłat w SPP, jest zgodna z rozporządzeniem Ministra Transportu z 23 września 2013 roku.  Przedstawiciele Urzędu Miasta zaznaczyli jednocześnie, że miejsca postojowe na części parkingów, rzeczywiście wydzielone zostały za pomocą kolorowej kostki. Do sprawy będziemy powracać.

Reklama

Miasto nielegalnie pobiera opłaty za płatne parkingi? komentarze opinie

 • Brzeg opolskie - niezalogowany 2015-08-30 04:53:23

  Ja właśnie z nimi walcze urząd gminy Brzeg ukradl już mi 100pln i zablokowali konto w banku na kwotę 600pln na szczęście chroni mnie art. 54 prawa bankowego aktualnie sprawa jest w wsa w Opolu bo sko w Opolu nie doszukalo się łamania przepisów

 • bebas - niezalogowany 2015-05-26 20:59:00

  analogiczne w strefach zamieszkania nie wolno parkować w innym miejscu niż wyznaczone w tym celu. Na ilu osiedlach w Ciechanowie są takie miejsca wyznaczone?

 • z miasta C.. - niezalogowany 2015-05-19 16:38:04

  Skoro tak, no to przekręt i to nie tylko prezydent ale cała rada miasta pod wyjaśnienia. Kto teraz zwróci nam kasę? Ile tego naciągnięto niesłusznie od obywateli. Może prawnik się wypowie. Każdy za swoje winien odpowiedzieć

 • Grave - niezalogowany 2015-05-19 14:35:58

  Panie Prezydencie - obywatele czekają na odpowiedź.

 • larek - niezalogowany 2015-05-19 12:22:42

  tylko Emila Rau tutaj brakuje, zaraz by ten bałagan pozamiatał

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Specjalista ds. Reklamy

Specjalista ds. Reklamy to osoba która realnie wpłynie na dalszy rozwój naszej firmy oraz firm naszych klientów. Dlatego jesteś taki/a ważny/a!..


Zobacz ogłoszenie

Złoty łańcuszek Cartier

Sprzedam używany złoty łańcuszek cartier możliwość sprawdzenia złota u dowolnego jubilera w Ciechanowie. Waga 42g długość 63cm.


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam stolik kawowy/ławę

Stolik praktycznie nowy. Wykonany ze szkła, drewna, mdf. Kolor biały-dąb sonoma. Prosty, funkcjonalny z szufladą. Wysokość: 45 cm Szerokość: 110..


Zobacz ogłoszenie

Operator Maszyn. Praca od

Sofidel Poland jest częścią Grupy Sofidel, światowego lidera produkcji w branży papierniczej oraz czołowego producenta artykułów higienicznych, a..


Zobacz ogłoszenie

Karta graficzna MSI GEFORCE

Karta graficzna z gwarancją MSI GEFORCE GTX 1080 TI GAMING x 11GB używana 6 miesięcy prawie jak nowa.


Zobacz ogłoszenie

Casio

Wysoka replika zegarka Casio gwg1000 Mudmaster pro


Zobacz ogłoszenie

Fizjoterapeuta od zaraz

W związku z rozwojem i rosnącym zapotrzebowaniem, przychodnia rehabilitacyjna Mika-Med poszukuje kandydatów na stanowisko: FIZJOTERAPEUTA..


Zobacz ogłoszenie

Worek bokserski

Worek bokserski praktycznie nowy bez przetarć z wypełnieniem


Zobacz ogłoszenie

Męskie buty Louis Vuitton

Oryginalne używane buty Louis Vuitton Fuselage Sneakers. Rozmiar US 9, EU 42, LV 8


Zobacz ogłoszenie

zegarek rolex oyster perpetual

Replika zegarka rolex. Zegarek nowy z folią koperta wraz z koronką 43mm.


Zobacz ogłoszenie

Mercedes S500 pojemność 5,5

Do sprzedania samochód MERCEDES S-klasa S500 z fabrycznym pakietem AMG. Rok produkcji 2007 samochód w moich rękach 4 lata. Pojemność ślinka 5461cm3..


Zobacz ogłoszenie

Fotelik samochodowy CYBEX

Używany Niemieckiej firmy fotelik samochodowy CYBEX Pallas fix Bezpieczeństwo dzięki mniejszym obciążeniom w delikatnych okolicach szyi i gardła,..


Zobacz ogłoszenie

BMW X5 2018 przebieg 6tyś/km

BMW X5 data rejestracji 15.05.2018 przebieg 6 tyś km. Samochód praktycznie nowy bezwypadkowy. Szczegółowa specyfikacja na dwóch ostatnich zdjęciach.


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez ciechanowinaczej.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

R4BC PL SP Z O O z siedzibą w Ciechanów 06-400, Plac Tadeusza Kościuszki 13a lok.7

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"