:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  15°C bezchmurnie

Mateusz Pospieszalski Quintet w Fabryce Kultury Zgrzyt

Kiedy: 2018-07-20 , godzina: 20:00 | Gdzie: Fabryka Kultury Zgrzyt

Koncerty, Mateusz Pospieszalski Quintet Fabryce Kultury Zgrzyt - zdjęcie, fotografia

W najbliższy piątek (20 lipca) Fabryka Kultury Zgrzyt przygotowała nie lada gratkę dla fanów jazzu. Na scenie Zgrzytu pojawi się  Mateusz Pospieszalski Quintet.

Muzykę Mateusza Pospieszalskiego zwykle wrzuca się do pojemnego worka z napisem jazz alternatywny, ale bardziej wnikliwi słuchacze odnajdują tu echa rokowych doświadczeń kompozytora, podkreślone mocnymi wręcz gitarowymi unisonami barytonu i kontrabasu, na tle których pojawiają się śpiewne, niemal piosenkowe tematy. Rockowa energia, swingujący puls, jazzowe skale, wzbogacają witalne motywy rodem z folku i muzyki źródeł.


Frontmeni zespołu, Mateusz i jego syn Marek, to multi-instrumentaliści, dlatego obok ostrego brzmienia saksofonów, słyszymy również koronkowe solówki klarnetu, lub liryczne, ciepłe partie grane na flecie.
Intrygujące, nieco surowe brzmienie, to wynik decyzji lidera, by zrezygnować z instrumentów charmonicznych, pozostawiając budowanie akordowych struktur tylko instrumentom dętym i konrabasowi. Raz są to precyzyjnie wymyślone i realizowane linie kotrapunktów, innym razem wielogłosowe faktury saksofonów, klarnetów i basu, często wzbogacone wokalami muzyków. O klasie artystów świadczy to, że w rygorach konkretnych instrumentacji, aranżacji i dość zwartych form, muzycy zachowują wolność, bo przecież najpiękniejsza w jazzie jest improwizacja. Na koncertach pojawiają się zaskające momenty - duety w różnych konfiguracjach, instrumentalne dialogi i solowe popisy. Mateusz Pospieszalski, obok doświadczeń wyniesionych ze sceny jazzowej i rockowej, jest też wziętym kompozytorem muzyki filmowej, dlatego w programie słyszymy melodyjne tematy z jego ścieżek filmowych, m.in. liryczną balladę, poruszająco śpiewaną przez najmłodszą solistkę, 19-letnią Barbarę Pospieszalską.


Mimo, że utwory zachowują formę piosenek, do których teksty napisał sam Mateusz Pospieszalski, ale też Wojciech Waglewski (Voo Voo), Bartłomiej Kudasik (Zakopower) Adam Nowak (Raz Dwa Trzy) muzyka kwintetu, to jazz najwyższej próby, z wirtuozerskimi solówkami i sporą dozą nieprzewidywalności.

Początek koncertu o godz. 20:00.
 

Mateusz Pospieszalski Quintet w Fabryce Kultury Zgrzyt komentarze opinie

  • Roman - niezalogowany 2018-07-16 23:17:31

    Jak to jest, że prywatny klub, bez dotacji jest w zaprasza takie gwiazdy a te leniwe cipy z domu kultury nie mogą?

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na ciechanowinaczej.pl