:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  15°C bezchmurnie

Kolejni żołnierze WOT z powiatu ciechanowskiego złożyli przysięgę [zdjęcia]

W niedzielę (15 lipca) na stadionie MOSiR w Ostrołęce odbyła się kolejna, już trzecia przysięga wojskowa żołnierzy 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. st. sierż. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. „Rój”. W obecności rodzin, władz samorządowych, kombatantów oraz przedstawicieli dowództwa WOT słowa roty wypowiedziało 196 żołnierzy Północnego Mazowsza, w tym 13 kobiet i 22 ochotników z powiatu ciechanowskiego.

Przysięgali, że będą wiernie służyć Polsce, strzec jej granic i wolności. Czterech żołnierzy miało honor wygłosić słowa roty bezpośrednio na sztandar. W uroczystości wziął udział między innymi Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej - Sebastian Chwałek, który odebrał meldunek dowódcy i dokonał przeglądu pododdziałów.

Żołnierze, którzy w ten weekend złożyli przysięgi wojskowe, wstąpili do służby 30 czerwca. Wtedy rozpoczęła się kolejna tura 16-dniowych szkoleń podstawowych do Wojsk Obrony Terytorialnej. Równolegle trwają szkolenia rotacyjne żołnierzy już zaprzysiężonych oraz szkolenia wyrównawcze dla rezerwistów. Terytorialsi przysięgający w Ostrołęce, zasilą szeregi trzech istniejących już batalionów lekkiej piechoty 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej dyslokowanych w Siedlcach, Komorowie oraz w Ciechanowie. Wkrótce swoje funkcjonowanie rozpocznie kolejny batalion, który powstanie w Zegrzu.

Przysięga wojskowa to zwieńczenie intensywnego szkolenia, które stanowi wstęp do trzy letniego cyklu szkoleń w ramach WOT. Pierwszy rok, poświęcony jest na szkolenie indywidualne, ogólnowojskowe. W drugim roku prowadzone są szkolenia specjalistyczne z zakresu pełnienia konkretnej funkcji w pododdziale. Polega ono na nabywaniu umiejętności i wiedzy z zakresu ściśle określonej specjalności np., sapera, strzelca wyborowego, zwiadowcy itp. Zgrywanie pododdziałów to trzeci rok szkoleń.

Od momentu powołania piątego rodzaju sił zbrojnych, na początku 2017 roku, w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej pełni służbę już ponad 11 tysięcy żołnierzy a co 10 żołnierz jest kobietą. Do końca roku ma ich być już ok 20 tysięcy, w tym ponad 17 tysięcy będą stanowić ochotnicy. Obecnie 5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej liczy już ponad 1000 żołnierzy.

Aneta SZCZEPANIAK

Kolejni żołnierze WOT z powiatu ciechanowskiego złożyli przysięgę [zdjęcia] komentarze opinie

  • Gość - niezalogowany 2018-07-16 10:20:57

    Chłopaki idą falowo, czy na regulamin ?

  • gość 2018-07-16 10:54:16

    Chłopaki nie wiedzą o czym kolego piszesz ;)

  • brak słów - niezalogowany 2018-07-16 11:04:05

    WOT = wojsko ? czyli ochrona = policja a BHPowcy w zakładach = straż pożarna ..... Nie dziwię się żołnierzom zawodowym złości i rozgoryczenia łatwością rozdawania stopni wojskowych terytorialsom i sprzętu w jaki zostali wyposażeni.... Choć z drugiej strony nie dziwie się cywilom, że z chęcią tam się zapisują bo można powiedzieć, że to takie kolejne 500+ miesięcznie :)

  • Leon - niezalogowany 2018-07-16 11:42:46

    WOT to jakaś parodia wojska. Szkoda słów

  • gość 2018-07-16 11:46:33

    jaki twórca takie wojsko

  • Gość - niezalogowany 2018-07-16 12:06:33

    Parodia.. oni przynajmniej jak przyjdzie wojna bede potrafili sie obsluzyc bronia a ty co zrobisz?

  • Gość - niezalogowany 2018-07-16 13:32:26

    Nasze mięsko armatnie pozwoli innym cywilom spieprzać gdzie pieprz rośnie. Bo zajmą na minutę najeźdźcę. A ja w minutę to biegiem kawałek drogi pokonam :) Więc Macierewicz dał nam minutę.

  • Leon - niezalogowany 2018-07-16 14:49:17

    Jak przyjdzie wojna i oni zobaczą krew albo flaki na wierzchu to będą spieprzać albo mdleć

  • Gość - niezalogowany 2018-07-16 14:51:54

    Znam kilku gości co tam poszli, wyjątkowe ofermy

  • Gość - niezalogowany 2018-07-16 15:21:43

    A Ty czemu nie poszedłeś, czy dlatego że jesteś totalną ofertą życiową?

  • Gość - niezalogowany 2018-07-16 15:22:36

    WOT? to jakieś wojsko ale jakie? 2 tygodnie szkolenia z karabinkiem na poligonie w Targoniach!!! ktory to wiek??? Ciechanów tak trzymać i w następnych wyborach a jakże wygra PiS i nikt z młodych nie zostanie. Brawo

  • Gość - niezalogowany 2018-07-16 15:26:44

    Do Gościa który pisał o tym że te ofermy z WOT potrafią obsłużyć broń i strzelać czy człowiek cokolwiek myśli jakie pukawki na systemy jądrowe i inne technologie to nie wybuch I wojny światowej

  • gość 2018-07-16 15:37:15

    Do tych którzy są tak chętnie krytykują i wyrażają swoje ,,mądre" opinie : Wkrótce będzie kolejny nabór także zachęcam niech każdy z Was się sprawdzi i zobaczy ile da radę wytrzymać. Siedzieć przed monitorem i komentować jest łatwo a połowa z Was nie wytrzymała by kilku dni tego szkolenia. Pozdrawiam

  • brak słów - niezalogowany 2018-07-16 17:15:51

    "Gościu", który piszesz o kolejnym naborze: sama moja unitarka (jeżeli wogóle wiesz co to znaczy) trwała ponad miesiąc więc nie pisz mi o wytrzymaniu dwóch tyg na tym Waszym szkoleniu, średnio raz w miesiącu w domu.... więc nie pisz mi człowieku, że nie mogę się w taki sposób wypowiadać na temat tego pseudo wojska bo do dzisiaj noszę mundur. A tak na marginesie.... wczoraj widziałem jak jeden z terytorialsów wracał do domu..... zero szacunku dla umundurowania, które mu Ojczyzna dała tzn. spodnie moro, berecik w kielni, krótka koszulka (mundur wysycha na żołnierzu pisze odrazu bo zaraz będą komentarze, że przecież padało) plecak na plecach a w reku inny 'tobołek' do których były przywiązane buty a te były ciągnięte po asfalcie .... Ale przecież po co dbać, przecież nie płaciłem za nie.... Szkoda, że ŻW do naszej brygady terytorialsów wczoraj nie przyjechała..... kierowanie pojzdami w mundurach, umundurowanie j.w..... prawdziwy żołnierz określił by to słowami "co to za rozj.... wehrmacht' .... tyle odemnie.... Pozdrawiam wszystkie służby mundurowe oprócz wiadomo kogo (dla mało rozgarniętych terytorialsów - Was) ;)

  • Warmiak - niezalogowany 2018-07-16 19:35:13

    Jak widzę gdzieś artykuł o terytorialsach , to od razu wchodzę w komentarze żeby poczytać opinie tych pożal się Boże specjalistów / przeciwników WOT . Można ich podzielić w zasadzie na kilka kategorii : rezerwisci - do tej pory pamiętają swoją cyferkę którą odslużyli , i mimo że jedyne czego się wtym czasie nauczyli to jechanie na szmacie , to są święcie przekonani że tak powinno wyglądać wojsko , a szkoląc się weekendowo nie da się " takiego " poziomu osiągnąć . Pseudointeligenci - w ich rozumkach zawsze wybierają najsilniejszego przeciwnika , Rosję ( jak by innych zagrożeń noe było . Następnie porównują ile to Rosjanie mają broni ciężkiej , i że lekka piechota nie ma przeciw nim szans . Oczywiście nie słyszeli oni o tym jak w czasie pierwszej wojny Czeczeńskiej , Rosjanie wyjechali do Groznego całą dywizją czołgów T-80 . I co ? I w czasie jednej nocy cała ta dywizja przestała istnieć . A czeczeńscy partyzanci mieli tylko ręczne granatniki przeciwpancerne . I jak to możliwe ? A no tego to Pseudointeligenciki nie wiedzą . Eskalatorzy - W umyśle eskalatora , podobnie jak i Pseudointeligenta . Jakim kolwiek uzbrojeniem i wyszkoleniem nie dysponowały by nasze siły , wróg zawsze dysponuje lepszym . Umysł eskalatora funkcjonuje na mastepujacej zasadzie : nie warto uczyć się walk8 wręcz , bo zawsze może przyjść ktoś ktoś z nożem . Nie warto uczyć się walki nożem , bo zawsze może przyjść ktoś kto dysponuje pistoletem . Ale strzelanoa z pistoletu według eskalatora też się uczyć nie warto , bo zawsze może przyjść ktoś z karabinem . itp , itd . Eskalator przegrywa każdą walkę we własnym umyśle , zanim ta się jeszcze zacznie . Eskalator bedzie dorabiał do swojego myślenia jakieś teorie , tylko po to by nie przyznać się przed samym sobą że jest po prostu tchórzem i mięczakiem . Światowiec : Światowiec był w " D " i widział " G" ale twierdzi że nigdzie ma świecie coś takiego jak OT nie funkcjonuje . Światowiec nie ma pojęcia że podobne jednostki funkcjonują w USA , Wielkiej Brytanii , Szwecji , Finlandii , Szwajcarii , ba nawet Rosja ma również obronę terytorialną . Jakoś żołnierze solidnych jednostek twierdzą zgodnie , że utworzenie takiej formacji w Polsce to był doskonały pomysł . Co wiecej , są gotowi dzielić się swoimi umiejętnościami i wiedzą z OT Czy poza wymienionymi są tu jeszcze jacyś przeciwnicy OT ?

  • Gość - niezalogowany 2018-07-16 19:56:45

    Zapraszam pizdusiow tu piszących we wrześniu jest kolejny pobór Wot i zobaczę ile z was odpadnie po 1 dniu fachowcy

  • Gość - niezalogowany 2018-07-16 21:30:06

    Nasze mięsko strasznie wyszczekane! Dobrze że jesteście. Zawsze trochę czasu dacie uciekającym z tego grajdoła!

  • olo - niezalogowany 2018-07-17 08:28:16

    Ciekawe w której grupie jest Leon? Rezerwista, Pseudointeligent, Eskalator lub Światowiec? Myślę, że ma coś z każdej po trochu. Warmiak, świetne podsumowanie.

  • Leon - niezalogowany 2018-07-17 12:20:30

    olo szkoda mi Ciebie. Domyślam się że jesteś pisowskim kundlem. Dobrze wiesz że niby żołnierze WOT nigdy nie będą zdolni ani do obrony nie mówiąc o ataku.To wymysł tego popaprańca Maciarewicza.Ogromne koszty anie mają pieniędzy np. dla niepełnosprawnych

  • Gość - niezalogowany 2018-07-17 14:06:17

    do wszystkich w wot slużo byli żołnierze zawodowi i po misjach więc zastanówcie sie barany co piszczecie

  • Gość - niezalogowany 2018-07-17 14:19:50

    Dobrze wszyscy wiecie że WOT to sami popaprańce i to wielka porażka. Jestem oficerem WP

  • Gość - niezalogowany 2018-07-17 15:17:14

    ESKALATOR to schody ruchome

  • Jo - niezalogowany 2018-07-17 19:13:53

    Ch..ja jesteś oficerem chyba że kurzej piechoty

  • Gość - niezalogowany 2018-07-17 21:59:49

    Jestem w wot i nie żałuję ani chwili tam wiem że dużo można tam się nauczyć od doświadczonych żołnierzy a te cioty które przed monitorem się tak bulwersuja i krytykują niech przyjadą na szkolenie zobaczymy ile wytrzymają jak nóżki zaczną boleć podczas marszow

  • Gość - niezalogowany 2018-07-17 22:03:12

    Jeżeli by wybuchła wojna ci co tak krytykują to wojsko prosili by o obronę a ci żołnierze po pełnym szkoleniu potrafią wiele niejeden przewyższy niejednego zawodowego wojaka.

  • Gość - niezalogowany 2018-07-17 22:05:35

    To początek dopiero przysięga do końca szkolenia będzie taka rotacja że zostanie niewielu bo słabi odpadna a ci najlepsi zostaną i będą w stanie walczyć z każdym wrogiem