:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  14°C bezchmurnie

Głowy do góry! Już w ten weekend noc spadających gwiazd

Społeczeństwo, Głowy góry! weekend spadających gwiazd - zdjęcie, fotografia

Już w nadchodzący weekend z nieba będą spadać perseidy. Ten niezwykły astronomiczny spektakl będzie można oglądać w nocy z 12 na 13 sierpnia.

To właśnie wtedy przypada maksimum roju perseidów, czyli tzw. spadających gwiazd. W rzeczywistości są to meteory, w tym przypadku drobny pył pozostawiony przez kometę Swift-Tuttle, który po wejściu w atmosferę ulega spalaniu, pozostawiając na niebie świetliste ślady. Perseidy spadają z nieba z prędkością około 60 km/s. Można je zaobserwować od połowy lipca do 24 sierpnia, a ich kumulacja przypada właśnie na noc z 12 na 13 sierpnia. Wówczas w ciągu godziny będzie można zobaczyć od kilkudziesięciu do nawet stu meteorów.

Do obserwacji spadających gwiazd nie jest konieczny specjalistyczny sprzęt. Wystarczy położyć się na kocu, karimacie lub leżaku i wpatrywać się w jak największy obszar nieba, a w odpowiednim momencie ... pomyśleć życzenie. Warto też wybrać miejsca oddalone od wszelkiego rodzaju oświetlenia, co znacznie ułatwi obserwację. Oczywiście istotnym czynnikiem będzie także pogoda - im mniej chmur na niebie, tym większa szansa na zobaczenie perseidów.

(fot. pixabay)

Głowy do góry! Już w ten weekend noc spadających gwiazd komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się