:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  15°C bezchmurnie

Czym są zawory kulowe i do czego się je stosuje?

Porady i ciekawostki, zawory kulowe czego stosuje - zdjęcie, fotografia

Zawory kulowe są to niewielkich rozmiarów elementy instalacji hydraulicznej, które odcinają dopływ wody. Ze względu na swoje właściwości są niezbędne do właściwego funkcjonowania instalacji w domach prywatnych, lokalach gastronomicznych, przedsiębiorstwach przemysłowych i wszędzie tam, gdzie potrzebna jest bieżąca woda.

Czym są zawory kulowe?

Zawory kulowe odcinają dopływ wody poprzez wsuwanie specjalnej kuli do gniazda zaworu. Nie regulują one jednak natężenia strumienia; jedynie zamykają lub otwierają przepływ. Dzięki swojej charakterystycznej budowie, są bardzo trwałe i szczelne. Ich odporność na urazy mechaniczne i zanieczyszczenia sprawia, że posiadają długi czas eksploatacji i możemy się cieszyć ich funkcjonalnością przez wiele lat od instalacji.

Każdy zawór kulowy zbudowany jest z korpusu, gniazda zaworu, kuli, dźwigni regulacji otwarcia zaworu oraz tak zwanego wrzeciona. Woda przepływa przez wydrążony w kuli otwór, kiedy zawór jest otwarty. Kiedy go zakręcimy, kula zostanie wsunięta do gniazda i zablokuje dzięki temu dopływ. Funkcja ta jest niezwykle ważna w przypadku awarii, takiej jak na przykład pęknięcie rury, kiedy trzeba zamknąć przepływ wody, aby zapobiec uciążliwemu zalewaniu budynku.

Jak wybrać odpowiedni zawór kulowy?

Na rynku istnieje obecnie wiele rodzajów zaworów kulowych. Różnią się one ze względu na rodzaj materiału z jakiego są wykonane, budowę lub docelowe zastosowanie. Najprostszym podziałem jest ten rozróżniający zawory miniaturowe, wysokociśnieniowe oraz standardowe.

Każdy zawór kulowy bez względu na gatunek musi być wykonany z wysokiej jakości tworzywa, dzięki czemu produkt będzie nam służył niezawodnie przez długie lata. Zwykle zbudowane są z mosiądzu oraz stali nierdzewnej.

Najpopularniejsze typy zaworów:

  • zawór kulowy półcalowy – stosowany do podłączania wężyków hydraulicznych
  • zawór kulowy dwucalowy – używany często jako zawór główny w domach mieszkalnych
  • zawór kulowy ze śrubunkiem – zamiast specjalnej dźwigni posiadają tak zwany motylek, jego zastosowanie jest podobne do standardowych zaworów, ale wymaga większej siły
  • zawór kulowy kołnierzowy – używa się go w większych rurach w celu wzmocnienia połączeń mechanicznych, nie będzie jednak pasował do każdego rodzaju instalacji
  • zawór kulowy z filtrem – oprócz swojej normalnej funkcji, filtruje również zanieczyszczenia, które mogłyby potencjalnie doprowadzić do urazów mechanicznych w głowicy
  • zawór kulowy trzycalowy – jeden z największych zaworów, który musi wykazać się większą wytrzymałością niż te standardowe, ponieważ stosuje się go w odcinkach, które doprowadzają wodę do budynków

 

 

Gdzie stosuje się zawory kulowe?

Zawory kulowe ze sklepu https://higieniczny.pl/zawory-kulowe.html charakteryzują się wysokim poziomem szczelności, trwałością oraz bardzo długim czasem eksploatacji. Są ponadto bardzo łatwe w obsłudze i do ich stosowania nie jest zwykle wymagane dużo siły. Ze względu na te właściwości, zawór kulowy jest elementem szeroko stosowanym w budownictwie mieszkalnym oraz do użytku przemysłowego.

W domu pozwalają na odcięcie wody oraz centralnego ogrzewania w razie awarii lub innych sytuacji wymagających takie działanie.

W skali globalnej z kolei, zawory kulowe stosowane są na przykład na rurociągach gazowych oraz zaworach podwodnych przy wydobywaniu ropy. Używa się ich również powszechnie w przemyśle chemicznym i rafineryjnym.

Zalety i wady

Prosta, lecz skuteczna konstrukcja charakteryzująca zawór kulowy sprawia, że woda nie będzie niezauważenie przeciekać i nie musimy obawiać się o kosztowne w skutkach zalanie mieszkania lub innego lokalu w razie awarii takiej jak pęknięcie rury. Powszechne wykorzystanie zaworów kulowych sprawia również, że dość łatwo znaleźć je e sklepach specjalistycznych oraz online. Nie są skomplikowane w obsłudze ani w budowie, nietrudno więc zauważyć, jeżeli mamy do czynienia z usterką.

Jeżeli dojdzie do uszkodzenia zaworu, trzeba się niestety liczyć z wymianą całego urządzenia lub poszczególnych jego części. Aby wybrać odpowiedni zawór kulowy dostosowany do naszych potrzeb, wskazana jest również przynajmniej podstawowa wiedza hydrauliczna, warto więc zasięgnąć porady specjalisty jeśli nie jesteśmy pewni jaki będzie pasował do danej instalacji.

Autor: Anna Jareczek – sklep Higieniczny.pl

 

Artykuł zewnętrzny


Czym są zawory kulowe i do czego się je stosuje? komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na ciechanowinaczej.pl