:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  30°C bezchmurnie

Cały czas można się zgłaszać do Mazowieckiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej

Społeczeństwo, Cały można zgłaszać Mazowieckiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej - zdjęcie, fotografia

Ochotnicy do Wojsk Obrony Terytorialnej z północnego Mazowsza mogą nadal składać wnioski o przyjęcie do służby. Rekrutować mogą kobiety i mężczyźni, którzy do tej pory nie pełnili żadnej formy służby wojskowej oraz rezerwiści.

Jak zostać Terytorialsem?

Pierwszym krokiem powinien być kontakt z Wojskową Komendą Uzupełnień. W Północnym Mazowszu znajdują się one w: Ciechanowie, Ostrołęce, Siedlcach, Wyszkowie, Mińsku Mazowieckim, Warszawie Pradze oraz Warszawie Śródmieściu.
 
Kolejnym krokiem będzie złożenie wniosku o powołanie do służby. Druk można oczywiście otrzymać bezpośrednio z oficjalnej strony WOT https://terytorialsi.mil.pl/ (zakładka „chcę wstąpić”) lub stron internetowych WKU.

Od momentu złożenia wniosku do TSW zacznij przygotowania: zapoznaj się z materiałami, które pozwolą Ci przygotować się do rozmowy kwalifikacyjne - znajdziesz je na stronach WKU lub WOT, zadbaj również o podniesienie Twojej sprawności fizycznej.

WKU, pod które podlega kandydat poinformuje o proponowanych terminach wizyty w jednostce. Podczas takiej wizyty kandydat pozna dowódcę, zobaczy obiekty szkoleniowe oraz zapozna się z harmonogramem szkolenia. Podczas zapoznania z jednostką dobierzemy dla Ciebie także mundur i buty.

Kolejnym krokiem jest spotkanie z Komisją kwalifikacyjną, ma to formę rozmowy sprawdzającej wiedzę kandydata z zakresu udostępnionych materiałów informacyjnych. Podczas spotkania analizowana jest także dokumentacja dostarczona przez kandydata, komisja stwierdza, czy dany kandydat spełnia podstawowe kryteria.


Pozytywny wynik kwalifikacji będzie skutkował skierowaniem kandydata na badania lekarskie i psychologiczne. Po otrzymaniu pozytywnych orzeczeń wojskowej komisji lekarskiej oraz pracowni psychologicznej kandydatowi zostanie doręczona karta powołania. Nastąpi to nie później niż na 14 dni przed terminem rozpoczęcia szkolenia.

Jak będziemy szkolić?

Na potrzeby szkolenia żołnierzy pełniących Terytorialną Służbę Wojskową w Wojskach Obrony Terytorialnej został wdrożyły innowacyjny - trzyletni system szkolenia. System ten jest skonstruowany w taki sposób aby umożliwić pogodzenie życia osobistego i zawodowego ze służbą wojskową. Pierwszym etapem tego szkolenia są tzw. „szesnastki”, czyli 16-dniowe szkolenia podstawowe oraz 8-dniowe szkolenia wyrównawcze.

Szkolenia podstawowe są skierowane do osób, które wcześniej nie były w wojsku,  trwają  one 16 dni. Priorytetem jest szkolenie ogniowe, w tym nauka bezpiecznego i efektywnego posługiwania się bronią.  

Szkolenia wyrównawcze są skierowane do rezerwistów rozpoczynających Terytorialną Służbę Wojskową. Jego celem jest wyrównanie poziomu wyszkolenia ochotników, którzy wcześniej pełnili służbę w różnych jednostkach wojskowych.

16-dniowe szkolenie podstawowe, czy też 8-dniowe wyrównawcze jest tylko preludium i przepustką do dalszego szkolenia Terytorialsów.

Dla kogo ta oferta?

Każdy, kto nie był wcześniej w wojsku lub jakiś czas temu zakończył służbę wojskową, a chciałby spróbować swoich sił i zdobyć cenne doświadczenie, będzie miał taką możliwość. W szeregach Brygady Obrony Terytorialnej mile widziane są zarówno osoby aktywne społecznie, jak i te, które dopiero szukają pomysłu na siebie. Zapewniamy formę służby zapewniającą dogodne warunki  zbalansowania życia rodzinnego, zawodowego i możliwość służby dla Ojczyzny.

Przypomnijmy, że 5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej im. st. sierż. Mieczysława DZIEMIESZKIEWICZA ps. ”RÓJ” została powołana w drugim etapie tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Stały rejon odpowiedzialności 5. MBOT obejmuje aż 17 powiatów. Dowództwo Brygady stacjonuje w Ciechanowie, natomiast bataliony mieszczą się w Ciechanowie, Siedlcach, Komorowie oraz Zegrzu Południowym. Po wyznaczeniu na stanowisko Dowódcy Brygady płk dypl. Andrzeja WASIELEWSKIEGO rozpoczął się proces formowania 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.


Magdalena Chodkowska/fot. DWOT

Cały czas można się zgłaszać do Mazowieckiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej komentarze opinie

 • Siemowit I - niezalogowany 2018-06-14 18:32:59

  No to jest okazja udowodnić czy potrafimy tylko drzeć ryje na meczach i Marszu Niepodległości, czy jesteśmy godnymi następcami naszych mazowieckich przodków, rycerzy książąt z Ciechanowa. Patrioci, widzimy się na poligonie! Janusze-krytycy spadać na drzewa.

 • Mława - niezalogowany 2018-06-14 21:17:14

  Wyraźnie napisane, że te 16 dni to jest szkolenie wstępne... Zaledwie selekcja. Ale w dalszym ciągu są idioci co będą bredzić, że to wojsko po dwóch tygodniach. Szacun dla ochotników i powodzonka na ćwiczeniach.

 • Janusz i Grażynka - niezalogowany 2018-06-15 13:09:03

  Nasze mięsko armatnie.

 • Gość - niezalogowany 2018-06-15 16:32:24

  Co to za wojsko mieso armatnie pobur powinien powrucić co oni wiedzo o życiu w koszarach 100 chłopa.24 na dobe ?

 • gość 2018-06-19 09:37:54

  Szacunek dla żołnierzy 5 MBOT

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na ciechanowinaczej.pl