:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  30°C bezchmurnie

Blisko pół tysiąca osób otrzymało wadliwe szczepionki. Mazowiecki sanepid uspokaja

Służba Zdrowia, Blisko pół tysiąca osób otrzymało wadliwe szczepionki Mazowiecki sanepid uspokaja - zdjęcie, fotografia

Na Mazowszu nie było przypadków podawania nieprawidłowo przechowywanych preparatów szczepionkowych - zapewnia Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Warszawie. Komunikat wydano po tym, jak okazało się, że na terenie woj. lubuskiego ok. 450 osób otrzymało szczepionki, przechowywane w nieprawidłowej temperaturze.

6 lutego Prokuratura Regionalna w Szczecinie wszczęła śledztwo w sprawie narażenia przez personel medyczny dzieci i osób dorosłych na bezpośrednie niebezpieczeństwo utarty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, poprzez podanie szczepionek przechowywanych w warunkach niezgodnych z zapisami zawartymi w kartach charakterystyki produktu leczniczego tj. powyżej 8 stopni Celsjusza, u których doszło do przerwania łańcucha chłodniczego. Chodzi o szczepionki m.in. przeciwko tężcowi, śwince, różyczce, ospie, grypie, meningokokom, pneumokokom czy rotawirusom. Z ustaleń wynika, że pod koniec ubiegłego roku, na skutek awarii prądu spowodowanej silnym wiatrem, doszło do problemów z przechowywaniem preparatów szczepionkowych w urządzeniach chłodniczych. Mimo to personel medyczny zdecydował się podać pacjentom wadliwe szczepionki. Uczyniono tak prawdopodobnie w dziesięciu podmiotach leczniczych.

Mazowiecki sanepid zapewnia, że pacjenci z terenu województwa nie mają powodów do obaw. - Nie są nam znane przypadki podmiotów leczniczych, które zatajałyby przed nami fakt nieprawidłowego przechowywania preparatów szczepionkowych i aplikowania ich później małym pacjentom. Przychodnie zgłaszają nieprawidłowości wynikające z przerwania łańcucha chłodniczego. Działania wyjaśniające podejmowane są za każdym razem przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego właściwego terenowo dla podmiotu leczniczego wspólnie z tym podmiotem - zapewnia Maria Pawlak, Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Warszawie.

Ministerstwo Zdrowia dodaje, że wadliwe szczepionki są całkowicie bezpieczne i nie stanowią zagrożenia dla zdrowia i życia osób, którym zostały podane.

(fot. pixabay)


Blisko pół tysiąca osób otrzymało wadliwe szczepionki. Mazowiecki sanepid uspokaja komentarze opinie

  • gość 2018-02-13 15:43:40

    „wadliwe szczepionki są całkowicie bezpieczne” ?!!! Kto to pisał ? Jak nazwać myślenie takiej osoby?

  • Gość - niezalogowany 2018-02-13 18:03:22

    Takie myślenie można nazwać wadliwym ;) mózg był przechowywany w zbyt wysokiej temperaturze, a to w przeciwieństwie do szczepionek, już było szkodliwe :D

  • swinka morska - niezalogowany 2018-02-14 00:03:58

    tymi szczepionkami nawet chomika bym nie zaszczepil

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na ciechanowinaczej.pl