:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  7°C bezchmurnie

Artysta Piwnicy pod Baranami gościem Sceny Zaułek w Ciechanowie

Kiedy: 2017-04-20 , godzina: 19:00 | Gdzie: Fabryka Kultury ZGRZYT Narutowicza 4 a

Koncerty, Artysta Piwnicy Baranami gościem Sceny Zaułek Ciechanowie - zdjęcie, fotografia

Leszek Wójtowicz będzie gościem Wojtka Gęsickiego w trzeciej już odsłonie "Sceny Zaułek" w Fabryce Kultury Zgrzyt. Wydarzenie odbędzie się dziś (czwartek, 20 kwietnia) o godz. 19:00. Wstęp - 15 zł.

Leszek Wójtowicz – związany od lat z "Piwnicą pod Baranami" poeta, pieśniarz, gitarzysta i kompozytor.
Swój pierwszy recital autorski pt. "Niepewna pora" przedstawił krakowskiej publiczności w listopadzie 1980r. W recitalu tym znalazła się "Moja litania" – nagrodzona później na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, w 1981r. Piosenka ta stała się symbolem nadziei na demokratyzację życia w Polsce, a jednocześnie gorzką przestrogą.

Kolejne recitale śpiewane w tzw. "drugim obiegu" to: "Złe go-dziny" (1982r.), "Moja litania" (1983r.) i "Mówią mi, że tam w Mo-skwie" (1985r.). Wynikiem "krakowskiego targu" z cenzurą były: "Polowanie na czarownice" (1986r.) i "jeszcze wszystko może się zdarzyć" (1988r.). W "drugim obiegu" zostały wydane także dwie kasety autorskie Leszka Wójtowicza.

Wykonywany obecnie przez krakowskiego pieśniarza recital składa się w większości z utworów napisanych po przełomowym roku 1989. Dokonał wtedy licznych nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji, w tym trzech recitali telewizyjnych. Sytuacja historyczna nie zmieniła artysty. Leszek Wójtowicz śpiewa "o sprawach, które wszyscy znamy...". Spokojnie, bez egzaltacji, z uśmiechem, czasem ironicznym, czasem pobłażliwym przekazuje to, co ma do powiedzenia.

W recitalu pojawiły się piosenki poświęcone legendarnym po-staciom "Piwnicy" – Piotrowi Skrzyneckiemu, Janinie Garyckiej i Wiesławowi Dymnemu, a także te najnowsze, trafnie opisujące dzisiejszą rzeczywistość, jak chociażby przewrotna „Wieża paradoksów", „Rocznica”, „Nasz lunapark”, „Choćby się zatrząsł dom”, czy bardzo gorzka pieśń pt. „Śpiewałem Tobie”, a także najnowszy utwór pt. „Kiedy pojawia się ciemność”.

Leszek Wójtowicz najbardziej lubi kameralne spotkania z publicznością. Swoje utwory śpiewał i śpiewa nadal w czasie spektakli Piwnicy pod Baranami, ale także prezentował swoje recitale zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami, czyli w Nowym Jorku, Waszyngtonie, Baltimore, Bostonie, Pittsburgu, Paryżu, Wiedniu, Kuwejcie, Dubaju, Abu Dhabi i Magnitogorsku. W plebiscycie „90 piosenek 90 Lat Radia Kraków” „Moja litania” Leszka Wójtowicza odniosła zwycięstwo, co świadczy, że jest utworem ponadczasowym. Piotr Skrzynecki mawiał o nim "piwniczny bard".

Artysta Piwnicy pod Baranami gościem Sceny Zaułek w Ciechanowie komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na ciechanowinaczej.pl

Koncerty, Ciechanów - więcej informacji