Reklama

Pilne

Pomniejsz Normalna wielkość Powiększ
, Komentarze: 0

Nowa książka o północnym Mazowszu

20121220113937_promocja_2012_ptasiewicz_1

W dniu 18 grudnia br. w siedzibie Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie odbyła się uroczysta promocja książki, poświęconej okupacyjnym dziejom północnego Mazowsza, pod tytułem Regierungsbezirk Zichenau – rejencja ciechanowska 1939-1945.

Jej autorowi dr Zbigniewowi Ptasiewiczowi udało się, kilkadziesiąt lat po wojnie, zawrzeć w jednym zwartym opracowaniu wiedzę o antypolskiej polityce narodowościowej hitlerowskich Niemiec na terenach północnego Mazowsza, wcielonego brutalnie do III Rzeszy (Prus Wschodnich), oraz unikatowy zbiór wspomnień ponad sześćdziesięciu Polaków, ówczesnych mieszkańców tych terenów.

Książka ma nie tylko walor dokumentacyjny, pozwala bowiem ocalić od zapomnienia relacje ludzi doświadczonych przez wojnę i okupację, którzy przeżyli na tym terenie mroczne lata wysiedleń, aresztowań i deportacji na przymusowe roboty, ale również walor edukacyjny. Przybliża bowiem młodemu pokoleniu Polaków wiedzę o tym szczególnym okresie w dziejach północnego Mazowsza. Opracowanie liczy 432 strony, zawiera sześćdziesiąt pięć fotografii, ponad dwadzieścia rysunków i map.

źródło: Powiat Ciechanów

Print Friendly
Autor: Redakcja

Komentarze (0)

Dodaj komentarz:

Dodaj komentarz

Reklama

Wideo


Reklama

Reklama

stat4u